Zimní vandr přes Lužické hory - hlubokou stopou

Zimní vandr přes Lužické hory - hlubokou stopou

Vyrazili jsme s Kennedym z Jablonného v Podještědí (z Prahy tam jede super spoj vlakem - jen 3,5 hodiny:) v půl deváté večer. Po dvou pivech a asi 10ti km jsme zakotvili na bojové kótě z 2. světové války - na mapě označené prozaickým názvem "Babiččin odpočinek". To bylo asi v půl jedné v noci. Kolem třetí ráno mne probudil drkot zubů mého souputníka - právě si užíval kvalitní duté vlákno značky Prima. Nutno podotknout, že venku bylo -2 °C, takže zdaleka žádný extrém.

Stručná data:

kdy: 1. 3. - 3. 3. 2013
kde: Lužické hory
Délka pochodu: 46 km
Fotogalerie: Zimní vandr přes Lužické hory - hlubokou stopou

O autorovi:

"Jsem tvůrce tohoto webu, vandrák, skalkař, pankáč, frontman kapely TZ!, příležitostný fotograf, ajťák, učitel, příznivec severské přírody a milovník ptactva."

-- Přemek

Kennedyho odpočinek

Ráno jsem se probudil do růžova vyspalý, svěží a plný sil. Kennedy na tom byl velmi opačně - jeho zmrzlé rty a propadlé lícní kosti svědčili o silném nočním prožitku plném Prima zimy. Nejprve nemluvil, až když na něj dopadl první paprsek ranního slunce, pohnul se a ubalil si cigáro ze zbytku tabáku smíchaného s černým (vy)sypaným čajem. Po šlucích blahodárného kouře se rozmluvil. Dozvěděl jsem se, že spal asi hodinu a že od nyní bude svůj spacák Prima Tulák nazývat již pouze Prima Smrt.

Byla sobota a čekal nás den hlavního pochodu - cílem bylo dojít přes nejvyšší vrchol Lužických hor - Luž (793 m n. m.) na hřeben mezi Studencem a Javorem. Začali jsme pozvolna - sestupem do malebné vísky Dolní Světlá, kde nám milá paní v konzumu prodala každému po jedné láhvi světlého Kozla.

V hostinci

Cesta pokračovala přes hospodu v osadě Myslivny, která byla zajímavá především za-hřích-stojící výčepačkou. Dotyčná bruneta byla tak okouzlující, že po pár pivech, polívce a grogu jsme jí každý ochotně nechal dýžko 30 Kč vč DPH. Náš kontakt s ní byl narušen pouze na jeden okamžik. A to když Kennedy zjistil, že bavlna vlastně saje a dýchá, což se o umělé hmotě značky Craft, kterou měl zrovna na sobě, říci nedá. Svléknul se tedy, v hospodě přecpané německými nordic walkery, do půl těla a klejíce jak dlaždič, se nasoukal do bavlněného trika s vyobrazením dvou olbřímích zkřížených falických symbolů, které bylo podtrženo nápisem "Death by Penis". Mně, jakožto zástupci kanadských trapperů, kteří nosí výhradně látkovinu a v lese je nerozeznáte od stromu, nezbylo než se pousmát.

Čas strávený v restauračním zařízení plyne jak známo rychleji, takže když jsme se zvedali od stolu, bylo již něco kolem čtvrté odpoledne. Čekal nás výšlap na Luž.

Na vrchol a dál

Notně posilněni, brali jsme vrchol útokem. Cesta sněhovými závějemi byla prošlápnutá, takže dobití kóty 793 byla otázka 30ti minut. Na Luži je hezký výhled, retranslační stanice a jedna lavička.

Následoval dlouhý sestup hlubokým sněhem do železniční stanice Jedlová, který byl zpestřen ošklivým překročením ještě ošklivější silnice č. 9. spojující Varnsdorf a Nový Bor.

Zmíněná železniční stanice je nádherné místo uprostřed hlubokých hvozdů tzv. lužické tundry a kromě kolejí je spojena se světem jen jednou pochybnou asfaltkou. Jaké bylo naše překvapení, když k nám už z dáli, skrze tmu, proniklo světélko naděje v podobě oblého symbolu na nádražní budově s nápisem "Svijany"!

V hospůdce byl starý pan výčepní a 6 mužů nižšího středního věku ožralých pod obraz, jeden z nich hrál na kytaru, ostatní bubnovali do stolu (nikoliv však do rytmu) a zpívali. Po vlídném přivítání, jsme dostali piva a párek a dokonce i hovor jsme zapředli. Kolem desáté večer musel starý pan výčepní podnik zavřít a jít, nejspíš proto, aby se s ním paní výčepníková na stará kolena nerozvedla.

Boží rozhodnutí

Venku bylo -5 °C a Kennedy odmítl tuto noc strávit spaním v lese v Prima Smrti. Načrtli jsme tedy 2 varianty:

 1. Půjdeme přes noc po původní trase až do České Kamenice a tam hupsnem na první projíždějící vlak směr Děčín.
 2. Půjdeme asi 10km na mou chalupu do Chřibské, tam přespíme a v neděli to vezmem do České Kamenice přes vrchol Studence.

Rozhodování kterou variantu zvolit jsem přenechal Bohu - následoval hod drobákem. V prkenici nosím 2 mince které jsou určené pouze pro tyto případy:

Ugandský dolar, jehož jednu stranu zdobí ryba (nejspíš obávaný ugandský masožravý kapr, latinsky Ugurus Piranh) a druhou stranu kozoroh. Tuto minci mi přivezla moje drahá polovička Bára (latinsky Barbucha:) ze svého půlročního pobytu v ugandském pralese, kde kreslila šimpanze. Při hodu touto mincí padá z 90ti procent ryba.

Druhou zástupkyní Boha v mé peněžence je pamětní medailička zlatého medvěda z pražské zoo. U té už je hod nejistý - pana/orel padají v poměru 50/50!! Nuže, k hodu jsem zvolil zlatého Ursuse a Bůh nám sdělil, že máme jít na Chřibskou.

Zkouška

Následujících 5 km pro mne bylo největší zkouškou, která na nás byla ten den s hůry seslána. Šlo se sice s mírného kopce, ale sníh se bořil a prostup terénem byl tak velmi pomalý a namáhavý. Už po několikáté jsem oplakal své sněžnice, které si tou dobou hověly v útulném teple botníku mého domova.

Nutno podotknout, že těch 8 piv a několik grogů, které jsme byli nuceni během dne vypít, našemu postupu také spíše neprospělo.

V půl druhé ráno jsme se nicméně octli v mojí chalupě na Chřibské (venku to kleslo na -9 °C), Kennedy uvařil konzervu fazolí s klobásou, kterou koupil v akci, a šlo se spát.

Studenec

Z nedělního treku do České Kamenice, respektive Lísky, stojí za zmínku pouze výšlap na Studenec (737 m n. m.). Absence sněžnic totiž udělala z této jinak pohodové letní procházky heroický výkon srovnatelný snad jen s dobytím severní točny. Hora nás nakonec přijala, a odměnou nám byl nádherný pohled z rozhledny do všeobjímající mlhy, která by se ani krájet nedala, jak byla hustá.

Po sestupu do nejbližší obce - Lísky, jsme zapadli do restauračního zařízení a v příjemně zakouřené atmosféře, ve společnosti plzeňského, jsme vyčkali příjezdu autobusu.

Toť vše.

  Odběr novinek

  Pokud chctete být informováni o nově publikovaných článcích, zadejte níže svůj e-mail. Jakmile zde něco přibude, dostanete upozornění.

  Jednacesta.cz podporuje:

  respekt.cz hatefree.cz Létáte-li letadlem, zaplaťte za návrat CO2 zpět do půdy

  Weblog

  [14. 6. 2024]

  Přidán Teplá arktida!.


  [4. 11. 2022]

  Přidán článek z dalšího zimního vandrování v Laponsku.


  [13. 4. 2021]

  Zločin v Ralsku


  [3. 9. 2020]

  Seskupil jsem fotky ze tří vandrů a dal je pod jeden stručný článek i s odkazy na fotogalerie.


  [3. 6. 2020]

  Svět se točí rychleji než stačím opečovávat svůj web, takže mám opět zpoždění! Přidal jsem zatím reportík z podzimních Alpiček s dívkou (vážné povídání) a odkaz na Kennedyho křenící Žert ze zimních Jeseníků (vtipné povídání); Brzy budou následovat další!


  [26. 12. 2019]

  Po delší době jsem přidal povídání z letních Mořských Alp: Mořské Alpy 2019, aneb možná poslední dobrodružství OČULovo a v nejbližších týdnech přidám pár dalších restů z roku 2019.


  [28. 4. 2019]

  Aktualizoval jsem sekci Fotky z vandrů - přidány čtyři kousky z let 2017 a 2018


  [27. 4. 2019]

  Mám tu report z letošního zimního výletu do Arktidy Inari 2019: Mrazové lázně


  [3. 12. 2018]

  Konečně jsem uveřejnil článek z podzimu: Napříč skotskou vysočinou, aneb voda je život, ale někdy taky smrt


  [23. 9. 2018]

  Letní výšlap na Grosses Wiesbachhorn (3.564m) - Stručný report z letního výšlapu v Alpách


  [25. 5. 2018]

  Inari 2018: Alone in the Cold, aneb Sám(a) v ledu - Konečně jsem se dokopal a dopsal zimní Finsko...


  [7. 11. 2017]

  Přidal jsem pár fotek z podzimního maškarního na Brdech.


  [3. 8. 2017]

  Íránské chození do kopce: letní výstup na mount Damávand (5.671 m n. m.) - Přidal jsem report z chození do kopce v Íránu.


  [1. 8. 2017]

  Krátký report z Kampermaueru


  [13. 4. 2017]

  Lezba v Juře, Jura v lezbě - surreální zmatenost pro dorost, psáno z pohledu pátého imaginárního účastníka zájezdu.


  [30. 30. 2017]

  Přijeli jsme ze severu, tuna je líčení: Finský Lemmenjoki v zimě: divočina i wellness na 68. rovnoběžce.


  [23. 1. 2017]

  Je zima, čas vandrů. Kennedy mi poslal report z našeho společného výletu do Krušných hor: První zimní alkovandr aneb Kennedyho krušné odpanění sněžnic a 14 dní na to sepsal Z Lípy do Lípy "na srabáka".


  [15. 10. 2016]

  Doplnil jsem povídání z Islandu: Překročení Islandu 2016: 400km pěšky Mordorem.


  [24. 3. 2016]

  Přidal jsem článek a fotky z putování zamrzlou finskou tajgou: Přes zamrzlé Laponsko: sobí stopou .


  [2. 12. 2015]

  Přidáno pár fotek z Brd: Brdy - holení chlupů.


  [13. 11. 2015]

  Po dlouhé odmlce jsem přidal povídání z 35 dní trvajícího dvoumužného vandru po severním Finsku a Norsku: Finsko/Norsko 2015: Zkrocená tajga neboli dva muži ve srubu Další články budou následovat.


  [28. 1. 2015]

  Přidal jsem report ze zimního přechodu Hardangerviddy: Zmrzlým perem: Zimní přechod náhorní plošiny Hardangervidda.


  [7. 11. 2014]

  Přidal jsem fotky z vandru podzimní Malou fatrou.


  [20. 10. 2014]

  Konečně jsem zkompletoval fotky a líčení z Grónska: Grónsko 2014: Výprava k jezeru Tasersiaq aneb 25 dní v pustině.


  [27. 8. 2014]

  Jsme zpět v ČR, výprava do Grónska byla úspěšná, fotky a líčení dáváme dohromady, více informací je zatím zde: http://gronsko2014.jednacesta.cz.


  [6. 7. 2014]

  Přidal jsem fotky a report z výšlapu na Piz Bernina (4,049 m) - českým stylem na alpský vrchol .


  [18. 6. 2014]

  Přidal jsem fotky z vandru Šumavou.


  [15. 5. 2014]

  Přidal jsem fotky z přechodu Jizerek a Krkonoš.


  [4. 2. 2014]

  Přidal jsem fotky ze zimního vandru přes vojenský výcvikový prostor Jince (Brdy).


  [24. 1. 2014]

  Ve fotogalerii z vandrů přibylo pár věcí: Javorníky - leden 2014 a Brdy - Leden 2014 - Bleskovka.


  [11. 12. 2013]

  Přidal jsem fotky a report z odpočinkového zimního vandru přes Jizerky.


  [17. 10. 2013]

  Konečně jsem zkompletoval líčení a fotky z Urho Kekkonen 2013 - vandr podzimní finskou tajgou. Byl to nejhezčí vandr mého života:)


  [21. 4. 2013]

  Soarss mi dodala report z jejich cyklovejletu po španělským ostrově Menorca: Menorcou na kolech Je tam i pár fotek, tak to omrkněte.


  [21. 3. 2013]

  Odemykám report ze zimního přechodu Slavkovského lesa: Zimní přechod Slavkovského lesa - příběh tří kamarádů: Vysoký, Hubený a Studený a zároveň přidávám spřízněnou fotogalerii.


  [6. 3. 2013]

  Dopsal jsem líčení z vandru hlubokou stopou: Zimní vandr přes Lužické hory - hlubokou stopou.


  [29. 11. 2012]

  Přidal jsem pár fotek z vandru po Rychlebskejch horách a Polsku: Rychlebské hory a Polsko.


  [24. 10. 2012]

  Přidal jsem pár fotek z Maroka: Maroko 2012 - Na turistu.


  [19. 8. 2012]

  Přidal jsem pár fotek do fotogalerie Alpy - Pitztal 2012.


  [2. 8. 2012]

  Dopsal jsem stručný report o Lezeckém zájezdu do Frankenjury.


  [17. 7. 2012]

  Přidal jsem článek o tom Jak jsem Barbuchu vyvezl na Súlov a zároveň zejtra razíme do Jury drtit v dešti 5tky!! Jo a beru foťák, takže něco přibude...


  [23. 4. 2012]

  Přidal jsem článek o Lezecké výpravě do jižní Francie a zároveň pár fotek z téže akce.


  [14. 3. 2012]

  Přidal jsem Joskův deník z výstupu na Mera Peak v Himalájích roku 2009.


  [4. 3. 2012]

  Přidal jsem pár fotek ze zasněžených Krkonoš


  [13. 2. 2012]

  Špicberky 2008 - výprava do arktické pustiny, aneb 14 dní divočinou s hladem v zádech - po čtyřech letech jsem přidal líčení z cesty po Špicberkách z roku 2008.


  [1. 2. 2012]

  Deník z výpravy do rumunského pohoří Apuseni roku 2003 - přidán prastarý deník z putování Rumunskem.


  [29. 1. 2012]

  Zimní bivak v Jizerkách - zahrabat se do sněhu


  [30. 10. 2011]

  Vandr Střela 2011 (Silver River) - další návštěva divoké řeky Střely.


  [28. 10. 2011]

  Klimakterium 2011 - 4denní pochod přes slovenské pohoří Vihorlat.


  [30. 9. 2011]

  Maroko 2011 - 14ti denní lezecko-poznávací vejlet do Maroka.


  [21. 8. 2011]

  Kungsleden - 450km napříč Laponskem daleko za polární kruh.


  [17. 2. 2011]

  Krušnohora 2011 - Krušnohorské mlžné trápení bylo pouze pro silné povahy s kladným vztahem ke slivovici...


  [29. 1. 2011]

  Vandr Brdy - leden 2011 - zimní víkendovej vandr z hospody U Paviána na kemp Swamp.


  [24. 10. 2010]

  Jizerky na podzim 2010 - Fotky z víkendový štreky Hospoda u Kozy - Hejnice.


  [19. 7. 2010]

  Alpy 2010 - Silvretta - 15 fotek z Alp.


  [8. 7. 2010]

  Nízké Tatry 2010 - Pár fotek z Nízkých Tater - přechod hlavního hřebene.


  [17. 1. 2010]

  Zimní přechod části Beskyd - 8 neohrožených polárníků vedených velkým Rykatánem... nezapadli!.


  [17. 12. 2009]

  England 2009 - Fotky z anglie - kvůli práci nebylo moc času na focení, tak jenom pár obrázků z národního parku Dartmoor a z Plymouthu (město za hranicí)...


  [18. 7. 2009]

  Alpy 2009 - Bernina gruppe - Pár dní v Alpách na hracicích Itálie a Švýcarska, bylo zrovna pěkný počasí na vylezení několika kopců...


  [23. 12. 2008]

  Zima na Islandu - Po 10ti denním putování Islandem jsme zjistili, že v zimě je tu opravdu zima a vítr opravdu fouká... Za to tu nepotkáte turistu - možná proto, že slunce vychází na 4-5 hodin děnně (přičemž je stejně většinou zataženo)...


  [4. 8. 2008]

  Svalbard 2008 - Heroický přechod části Špicberk v 5ti lidech plný potu, krve, deště a ledového větru... no vlastně až na odsunutí odletu o den to bylo bez zádrhelů..


  [28. 6. 2008]

  Roháče 2008 - jeden z tréningových treků přípravy na Špicberky..


  [31. 5. 2008]

  Krkonoše 2008 - 2 denní vejlet do Krkonoš.


  [1. 5. 2008]

  Střela 2008 (Silver River) - víkendový vandr kol divoké řeky Střely.


  [12. 2. 2008]

  Zimní vandr po Jeseníkách - Právě jsem se vrátil z Hradu.. eee, z vlaku, no prostě zimní přechod Jeseník úspěšně zakončen...


  [2. 11. 2007]

  Vandr T. O. Divizna 2007 - Jeden ze skvělejch vandrů na Divizně.


  [27. 7. 2007]

  Alpy 2007 - výstup na Grossvenediger (3666 m.n.m)


  [2. 8. 2007]

  Alpy 2007 - Ortler - Par vejletu do alp a tudiz neco kycovitych fotek zde...


  [12. 7. 2006]

  Skotsko - Paradni zem, supr dest, supr priroda, supr lidi a paradni pivo...


  [11. 2. 2006]

  Sherpalimit 2006 - První a zatím zároveň poslední ročník extrémního treku Sherpalimit.


  12. 6. 2005

  Vandr Beskydy - léto 2005 - Z Rožnova pod Radhoštěm po Česko-Slovenskejch hranicích na Lysou horu...


  22. 1. 2005

  Zimní vandr přes Labské pískovce - lednový pochod z Děčína do Jetřichovic a Chřibský.


  13. 11. 2004

  Děčínský sněžník 2004 - Zimní vandr - z Děčína přes Ostrov na Děčínský Sněžník.


  27. 9. 2004

  Rumunsko - Retezat - dneska sem se vratil z Rumunska z Retezatu, takze pridano par fotek...


  15. 8. 2003

  Roháče 2003 - s Pandou, Barbuchou a Joskou v Západních Tatrách.


  24. 7. 2003

  Rumunsko 2003 - další trek po Rumunsku.


  23. 8. 2002

  Rumunsko - Apuseni 2002 - 14ti denní vejlet do rumunského pohoříčka Apuseni.