Letní výšlap na Grosses Wiesbachhorn (3.564 m)

ČLÁNEK: Letní výšlap: Grosses Wiesbachhorn (3.564m)

Grosses Wiesbachhorn (3.564 m) je tajný kopec tady kousek v Rakousku ve Vysokých Taurech. Tajný, protože je o pár set metrů nižší, než jeho slavnější bráchové Grossglokner (3.798 m) a Grossvenediger (3.666 m). A tak trochu upadl v zapomnění. To však na tom nic nemění - že výhled z jeho vrcholu vybízí ke snění - a i když výstup zcela zadara není - je to turistika, když zrovna nepadá sněžení... Po whisky se totiž učím rapovat.


Stručná data:

kdy: konec srpna 2018
kde: Rakousko
Fotogalerie: Gr. Wiesbachhorn (3.564m)

O autorovi:

"Jsem tvůrce tohoto webu, vandrák, skalkař, pankáč, frontman kapely TZ!, příležitostný fotograf, ajťák, učitel, příznivec severské přírody a milovník ptactva."

-- Přemek


Z Prahy vyrážíme Víťovo autem v pět ráno, jsme jen ve dvou. Víťa řídí a mluví a mluví... a mluví... 6 hodin v kuse! A tak záhy, půl hodiny před polednem již parkujeme u spodní stanice kaprunské lanovky Panoramabahn. Valíme fous pěšky na Kesselfall (tam se dá též parkovat, to doporučuji), berem za pár eur bus nach přehrada Mooserboden, tam vystupujeme a už po svých stoupáme k chatě Heinrich Schwaiger Haus (2.802 m).

Je to trochu do kopce, pár exponovaných úseků, ale stále turistika. Nejexponovaněji se Víťa cítil, když to na něj přišlo a musel hledat skrýš před kolemjdoucími v mělké brázdě. Bohužel, vlající hajzlpapír posloužil jako vlajka a tak byl nechtěně odhalen rakouskou horskou důchodkyní...

Kolem třetí odpoledne jsme tam. Tam kde jako jediní nemáme rezervaci. Jsa zvyklý mít plný batoh, vzal jsem alespoň stan, leč kromě toho, že se u Heinrichovy chalupy stejně stanovat nesmí, nám personál sděluje, že do lágru se dva ogaři našeho typu tak akorát vmestnají. Tož cálujem: ubytko, piva, jídlo. Já si teda vařím venku na vařiči, ale Víťa uvnitř chýše hučí do několika českých dívek, které se nám připletly pod okap. Noční hromadnou bestiální soulož popisovat nebudu... prostě klasická noc na lágru včetně chrápání, šustění, vrzání atd... Jo, jinak na chatě je voda zdarma, personál příjemný, vaří, průkazku AV berou, ČHS ne.

A teď pozor (zpívej, rapuj!): na kopec vyrážíme s Víťou jako první! - Asi v půl sedmé ráno, teplota kolem nulí - Valíme, jak když nás někdo nakop' do kulí - z komína to hulí - kopec je za rohem a já jdu s batohem - oujéé...

Nevíme, jaké jsou nahoře podmínky, takže bereme sedáky, mačky a jiné zbytečné pičičandičky - nakonec není nic z toho třeba.

Na začátku výstupu je asi patnáctimetrová ferátka, nad ní se ční svah kde je třeba trochu jistý krok (kdo uklouzne, mře), ale vše jde jak po másle - není namrzlo. Výhled začíná být impozantní - krom Alpiček se pod námi skví dvě vodou přeplněné přehrady... až jednoho napadá, jaké by to asi bylo sledovat, kdyby se taková hráz protrhla:O

Cestou probíráme důležitá fakta, domněnky a proporce týkající se všech výčepaček, které kdy pracovaly v Antu (ahoj holky!:), a jiné důležitosti... Poté se ocitáme na hřebínku (Kindlgrat), který je většinu roku pod sněhem. Dnes ale ne, horký konec léta si se sněhem pohrál stejně, jako si horký konec pohraje i s naší civilizací. Škoda, že už u toho nejspíš nebudu. Každopádně přes Kindlgrat je to zase vycházková turistika s pěknými výhledy.

No, takže pokračujem - slunce pálí - šutry překračujem - no challenge - všecko fakujem - slintám si na jazyk a hle - jsme pod vrcholovým výšvihem!

Jedná se o cca čtyřicetistupňový skalnato-štěrkový svah prošpikovaný stezkami. Než jsme do strmějšího terénu nastoupili, přišla řada na mě. Vykonal jsem potřebu dosti daleko od hlavní stezky a jsa ekologem, zapálil jsem hajzlpapír tak, jak to dělám vždy. Po návratu k jednočlenné družině se na mne zahloubaný Víťa podíval a povídá "Asi tu někde grilují, cítím kouř." Rozpačitě odsekávám a raději velím k odchodu...:) Zde je turistův jistý krok nutností, ale v dobrých podmínkách - když nehrozí ztráta orientace, není co řešit a za 30 min jsme v topu.

Sahám na vrcholový kříž a hladím... Hladím oko pomocí fešné Holanďanky, která je tam se svým bráchou (proč se pro Boha líbají!?!) a s pomocí dalších nádherných siluet - např. okolních vrcholků Grossvenedigeru či Grossglockneru. Azůro vládne a tak se kocháme.

Sestup je pro Víťu trochu obtížnější, protože mu tam nikdo nedal fixní lano:) K mé úlevě ale statný synek z Vysočiny neuklouznul a tak se na zpáteční cestě autem mohu těšit na druhý díl monologu.

Cesta dolů pro nás znamenala více než 2.500 výškových metrů po šutrech a mému levému koleni se to nelíbilo (stan a další zbytečné zátěže na zádech nevýhodou). Víťa však na chvíli přestal vyprávět zážitky ze svého krkolomného života a tím mi tak odlehčil, že jsem to zvládnul dojít až k autu:)

Následovala svačina - v rybníce koupel - nikdo vole neposlouchal Ortel - stavění stanu a spánek - mám v močáku dost chcanek a sny... sny plný mokrejch ša-manek!

Pro vás, kteří se tu snažíte o Wiesbachhornu vyčíst nějaké relevantní informace a už začínáte být nervózní, že furt nikde nic a samé bla bla, je následující odstaveček:

Jste-li zkušenými horskými turisty, případně lezci, nečekejte od Wiesbachhornu výzvu. Tedy, ne v letní sezóně a za dobrých podmínek. V zimě, případně za špatných podmínek se může každá idylka zvrtnout, to je vám ale jasné. Pro vás, kteří teprve začínáte s VHT, může být tahle túra naopak vstupní branou do světa vysokých kopců v Alpách, ale i jinde - dokonce bych jí doporučil jako první trochu vážnější choďák (hned po přechodu Baníkov -> Ostrý Roháč v Západních Tatrách). V létě se nejedná o ledovcovou túru, takže vybavení na ledovec není třeba, ale mačky můžou být výhodou (záleží na sněhových podmínkách). Na úvodní ferratu doporučím sedák + ferratový set. A aby nedošlo k mýlce: kdo si není zcela jist ve výškách, tak zde nemá co dělat:) Tak jako tak, jedná se o časově nenáročný, panoramaticky vděčný výstup, na němž nepotkáte zdaleka tolik lidí, jako na slavnějších vrcholcích (viz. např. zmínění Venediger a Glockner). Tak.

Na neděli bylo v plánu jít na některou z okolních ferátek, leč mé kolínko protestovalo a tak jsme se pouze vyfotili v lázních a jeli se koupat do většího rybníčku (Hallstatsee) - průzračná voda, nádherné scenérie okolních kopců - zkrátka lepší jak v Podolí. Doporučuji!

Po koupačce nás Víťa odvezl zpět nach Prágl, za což jsem mu vděčný, protože nemám rád řízení aut. Na oplátku jsem vyslechl neuvěřitelné životní historky, zlomy a báchorky. Díky!

Ostatní fotky naleznete ve
fotogalerii


PS: rapové sekce věnuji Dobrákovi, který tento výlet prý vymyslel, ale pak se zalekl, či utekl/vytekl:)

    Odběr novinek

    Pokud chctete být informováni o nově publikovaných článcích, zadejte níže svůj e-mail. Jakmile zde něco přibude, dostanete upozornění.

    Jednacesta.cz podporuje:

    respekt.cz hatefree.cz Létáte-li letadlem, zaplaťte za návrat CO2 zpět do půdy

    Weblog

    [14. 6. 2024]

    Přidán Teplá arktida!.


    [4. 11. 2022]

    Přidán článek z dalšího zimního vandrování v Laponsku.


    [13. 4. 2021]

    Zločin v Ralsku


    [3. 9. 2020]

    Seskupil jsem fotky ze tří vandrů a dal je pod jeden stručný článek i s odkazy na fotogalerie.


    [3. 6. 2020]

    Svět se točí rychleji než stačím opečovávat svůj web, takže mám opět zpoždění! Přidal jsem zatím reportík z podzimních Alpiček s dívkou (vážné povídání) a odkaz na Kennedyho křenící Žert ze zimních Jeseníků (vtipné povídání); Brzy budou následovat další!


    [26. 12. 2019]

    Po delší době jsem přidal povídání z letních Mořských Alp: Mořské Alpy 2019, aneb možná poslední dobrodružství OČULovo a v nejbližších týdnech přidám pár dalších restů z roku 2019.


    [28. 4. 2019]

    Aktualizoval jsem sekci Fotky z vandrů - přidány čtyři kousky z let 2017 a 2018


    [27. 4. 2019]

    Mám tu report z letošního zimního výletu do Arktidy Inari 2019: Mrazové lázně


    [3. 12. 2018]

    Konečně jsem uveřejnil článek z podzimu: Napříč skotskou vysočinou, aneb voda je život, ale někdy taky smrt


    [23. 9. 2018]

    Letní výšlap na Grosses Wiesbachhorn (3.564m) - Stručný report z letního výšlapu v Alpách


    [25. 5. 2018]

    Inari 2018: Alone in the Cold, aneb Sám(a) v ledu - Konečně jsem se dokopal a dopsal zimní Finsko...


    [7. 11. 2017]

    Přidal jsem pár fotek z podzimního maškarního na Brdech.


    [3. 8. 2017]

    Íránské chození do kopce: letní výstup na mount Damávand (5.671 m n. m.) - Přidal jsem report z chození do kopce v Íránu.


    [1. 8. 2017]

    Krátký report z Kampermaueru


    [13. 4. 2017]

    Lezba v Juře, Jura v lezbě - surreální zmatenost pro dorost, psáno z pohledu pátého imaginárního účastníka zájezdu.


    [30. 30. 2017]

    Přijeli jsme ze severu, tuna je líčení: Finský Lemmenjoki v zimě: divočina i wellness na 68. rovnoběžce.


    [23. 1. 2017]

    Je zima, čas vandrů. Kennedy mi poslal report z našeho společného výletu do Krušných hor: První zimní alkovandr aneb Kennedyho krušné odpanění sněžnic a 14 dní na to sepsal Z Lípy do Lípy "na srabáka".


    [15. 10. 2016]

    Doplnil jsem povídání z Islandu: Překročení Islandu 2016: 400km pěšky Mordorem.


    [24. 3. 2016]

    Přidal jsem článek a fotky z putování zamrzlou finskou tajgou: Přes zamrzlé Laponsko: sobí stopou .


    [2. 12. 2015]

    Přidáno pár fotek z Brd: Brdy - holení chlupů.


    [13. 11. 2015]

    Po dlouhé odmlce jsem přidal povídání z 35 dní trvajícího dvoumužného vandru po severním Finsku a Norsku: Finsko/Norsko 2015: Zkrocená tajga neboli dva muži ve srubu Další články budou následovat.


    [28. 1. 2015]

    Přidal jsem report ze zimního přechodu Hardangerviddy: Zmrzlým perem: Zimní přechod náhorní plošiny Hardangervidda.


    [7. 11. 2014]

    Přidal jsem fotky z vandru podzimní Malou fatrou.


    [20. 10. 2014]

    Konečně jsem zkompletoval fotky a líčení z Grónska: Grónsko 2014: Výprava k jezeru Tasersiaq aneb 25 dní v pustině.


    [27. 8. 2014]

    Jsme zpět v ČR, výprava do Grónska byla úspěšná, fotky a líčení dáváme dohromady, více informací je zatím zde: http://gronsko2014.jednacesta.cz.


    [6. 7. 2014]

    Přidal jsem fotky a report z výšlapu na Piz Bernina (4,049 m) - českým stylem na alpský vrchol .


    [18. 6. 2014]

    Přidal jsem fotky z vandru Šumavou.


    [15. 5. 2014]

    Přidal jsem fotky z přechodu Jizerek a Krkonoš.


    [4. 2. 2014]

    Přidal jsem fotky ze zimního vandru přes vojenský výcvikový prostor Jince (Brdy).


    [24. 1. 2014]

    Ve fotogalerii z vandrů přibylo pár věcí: Javorníky - leden 2014 a Brdy - Leden 2014 - Bleskovka.


    [11. 12. 2013]

    Přidal jsem fotky a report z odpočinkového zimního vandru přes Jizerky.


    [17. 10. 2013]

    Konečně jsem zkompletoval líčení a fotky z Urho Kekkonen 2013 - vandr podzimní finskou tajgou. Byl to nejhezčí vandr mého života:)


    [21. 4. 2013]

    Soarss mi dodala report z jejich cyklovejletu po španělským ostrově Menorca: Menorcou na kolech Je tam i pár fotek, tak to omrkněte.


    [21. 3. 2013]

    Odemykám report ze zimního přechodu Slavkovského lesa: Zimní přechod Slavkovského lesa - příběh tří kamarádů: Vysoký, Hubený a Studený a zároveň přidávám spřízněnou fotogalerii.


    [6. 3. 2013]

    Dopsal jsem líčení z vandru hlubokou stopou: Zimní vandr přes Lužické hory - hlubokou stopou.


    [29. 11. 2012]

    Přidal jsem pár fotek z vandru po Rychlebskejch horách a Polsku: Rychlebské hory a Polsko.


    [24. 10. 2012]

    Přidal jsem pár fotek z Maroka: Maroko 2012 - Na turistu.


    [19. 8. 2012]

    Přidal jsem pár fotek do fotogalerie Alpy - Pitztal 2012.


    [2. 8. 2012]

    Dopsal jsem stručný report o Lezeckém zájezdu do Frankenjury.


    [17. 7. 2012]

    Přidal jsem článek o tom Jak jsem Barbuchu vyvezl na Súlov a zároveň zejtra razíme do Jury drtit v dešti 5tky!! Jo a beru foťák, takže něco přibude...


    [23. 4. 2012]

    Přidal jsem článek o Lezecké výpravě do jižní Francie a zároveň pár fotek z téže akce.


    [14. 3. 2012]

    Přidal jsem Joskův deník z výstupu na Mera Peak v Himalájích roku 2009.


    [4. 3. 2012]

    Přidal jsem pár fotek ze zasněžených Krkonoš


    [13. 2. 2012]

    Špicberky 2008 - výprava do arktické pustiny, aneb 14 dní divočinou s hladem v zádech - po čtyřech letech jsem přidal líčení z cesty po Špicberkách z roku 2008.


    [1. 2. 2012]

    Deník z výpravy do rumunského pohoří Apuseni roku 2003 - přidán prastarý deník z putování Rumunskem.


    [29. 1. 2012]

    Zimní bivak v Jizerkách - zahrabat se do sněhu


    [30. 10. 2011]

    Vandr Střela 2011 (Silver River) - další návštěva divoké řeky Střely.


    [28. 10. 2011]

    Klimakterium 2011 - 4denní pochod přes slovenské pohoří Vihorlat.


    [30. 9. 2011]

    Maroko 2011 - 14ti denní lezecko-poznávací vejlet do Maroka.


    [21. 8. 2011]

    Kungsleden - 450km napříč Laponskem daleko za polární kruh.


    [17. 2. 2011]

    Krušnohora 2011 - Krušnohorské mlžné trápení bylo pouze pro silné povahy s kladným vztahem ke slivovici...


    [29. 1. 2011]

    Vandr Brdy - leden 2011 - zimní víkendovej vandr z hospody U Paviána na kemp Swamp.


    [24. 10. 2010]

    Jizerky na podzim 2010 - Fotky z víkendový štreky Hospoda u Kozy - Hejnice.


    [19. 7. 2010]

    Alpy 2010 - Silvretta - 15 fotek z Alp.


    [8. 7. 2010]

    Nízké Tatry 2010 - Pár fotek z Nízkých Tater - přechod hlavního hřebene.


    [17. 1. 2010]

    Zimní přechod části Beskyd - 8 neohrožených polárníků vedených velkým Rykatánem... nezapadli!.


    [17. 12. 2009]

    England 2009 - Fotky z anglie - kvůli práci nebylo moc času na focení, tak jenom pár obrázků z národního parku Dartmoor a z Plymouthu (město za hranicí)...


    [18. 7. 2009]

    Alpy 2009 - Bernina gruppe - Pár dní v Alpách na hracicích Itálie a Švýcarska, bylo zrovna pěkný počasí na vylezení několika kopců...


    [23. 12. 2008]

    Zima na Islandu - Po 10ti denním putování Islandem jsme zjistili, že v zimě je tu opravdu zima a vítr opravdu fouká... Za to tu nepotkáte turistu - možná proto, že slunce vychází na 4-5 hodin děnně (přičemž je stejně většinou zataženo)...


    [4. 8. 2008]

    Svalbard 2008 - Heroický přechod části Špicberk v 5ti lidech plný potu, krve, deště a ledového větru... no vlastně až na odsunutí odletu o den to bylo bez zádrhelů..


    [28. 6. 2008]

    Roháče 2008 - jeden z tréningových treků přípravy na Špicberky..


    [31. 5. 2008]

    Krkonoše 2008 - 2 denní vejlet do Krkonoš.


    [1. 5. 2008]

    Střela 2008 (Silver River) - víkendový vandr kol divoké řeky Střely.


    [12. 2. 2008]

    Zimní vandr po Jeseníkách - Právě jsem se vrátil z Hradu.. eee, z vlaku, no prostě zimní přechod Jeseník úspěšně zakončen...


    [2. 11. 2007]

    Vandr T. O. Divizna 2007 - Jeden ze skvělejch vandrů na Divizně.


    [27. 7. 2007]

    Alpy 2007 - výstup na Grossvenediger (3666 m.n.m)


    [2. 8. 2007]

    Alpy 2007 - Ortler - Par vejletu do alp a tudiz neco kycovitych fotek zde...


    [12. 7. 2006]

    Skotsko - Paradni zem, supr dest, supr priroda, supr lidi a paradni pivo...


    [11. 2. 2006]

    Sherpalimit 2006 - První a zatím zároveň poslední ročník extrémního treku Sherpalimit.


    12. 6. 2005

    Vandr Beskydy - léto 2005 - Z Rožnova pod Radhoštěm po Česko-Slovenskejch hranicích na Lysou horu...


    22. 1. 2005

    Zimní vandr přes Labské pískovce - lednový pochod z Děčína do Jetřichovic a Chřibský.


    13. 11. 2004

    Děčínský sněžník 2004 - Zimní vandr - z Děčína přes Ostrov na Děčínský Sněžník.


    27. 9. 2004

    Rumunsko - Retezat - dneska sem se vratil z Rumunska z Retezatu, takze pridano par fotek...


    15. 8. 2003

    Roháče 2003 - s Pandou, Barbuchou a Joskou v Západních Tatrách.


    24. 7. 2003

    Rumunsko 2003 - další trek po Rumunsku.


    23. 8. 2002

    Rumunsko - Apuseni 2002 - 14ti denní vejlet do rumunského pohoříčka Apuseni.