Teplá Arktida 2024: Expedice za zimním spánkem (Muotkatunturi)

ČLÁNEK: Teplá Arktida 2024: Expedice za zimním spánkem

Kubovi zima nevadí, když jsme byli před rokem na testovacím vandru v zimních Krkonoších, prokázal odolnost psychickou, stejně jako odolnost proti chladu i alkoholu. Tenkrát nejen že projevil zájem podívat se v zimě na dálný sever, ale sám pro to i dost udělal. Řekl jsem si tedy, že tento chlapec se snaží a to je třeba ocenit, vyrazíme! Bonusem je i jeho umění mlčet, rád bych se to též jednou naučil.

Číst dál...

Zimní Laponsko 2022 - opět za hranicí!

ČLÁNEK: Inari 2018: Alone in the Cold, aneb Sám(a) v ledu

Uff, trvalo to! Nejdřív dva roky zavřenej v český pixle kvůli covidu a pak narození potomka následované jednou z nejkrutějších věcí, jež může dobrodruha potkat – rodinným životem! Jeden by málem zapomněl, že za mlada jezdil do divočiny a užíval si i něco jiného, než dětský povyk, nevyspalost, či utírání potomkova zadku. Bylo na čase si doma vyjednat čtrnáctidenní výjimku z výše uvedených záležitostí a nechat v tom moji Kristýnku samotnou. Naštěstí jsem si vybral tolerantní a chápavou dívku, takže mi dala volno bez problémů. Rok 2022 je rokem návratu na dálný sever!

Číst dál...

Navzdory Čínské chřipce: pár správných vandrů


Koronáč a Andrej nás trochu přišpendlili v Čechách. Vyrazili jsme tedy na různé vandry po ČR a Německu. Z těch legálních zde publikuji výběr:

Číst dál...

Podzim 2019: Zápisky z Alpiček

ČLÁNEK: Podzim 2019: Zápisky z Alpiček

Kristýna, holka z korporátu a toho času horská začátečnice, sepsala pár vzpomínek ze svého prvního výšlapu ve vysokých horách. Nechť se stanou inspirací i pro vás, kteří se necháváte svými blízkými uvádět do světa vysokohorského vzduchu, kýčovitých západů slunce a bolavých nohou. Byl podzim 2019 a Přemysl jí vzal na její první Alpský vandr.

Číst dál...

Mořské Alpy 2019, aneb možná poslední dobrodružství OČULovo

ČLÁNEK: Mořské alpy 2019, aneb možná poslední dobrodružství OČULovo

Změna je život a tak jsem se tentokrát vydal do "divočiny" v srpnu. Navíc jižním směrem. Vzhledem k tomu, že letošní rok je s největší pravděpodobností nejstudenějším rokem na následujících alespoň 100 let, nechtěl jsem propásnout tuto šanci. Zkrátka podívám se v srpnu do Itálie a Francie ještě před vyhynutím lidstva. Hurá.

Číst dál...

Inari 2019: Mrazové lázně

ČLÁNEK: Inari 2019: Mrazové lázně

Jedu, šlapu, makám do kopce. Rotoped neznám, ale jízdnímu kolu se to podobá. Jen člověk nikam nedospěje. Dráty mi trčí z těla a vedou do přístroje, na který dohlíží postarší zdravotní ségra. Mým úkolem je šlapat a držet otáčky mezi 60 a 70. Opodál stojící doktor se zabývá lejstry.

Číst dál...

Napříč skotskou vysočinou, aneb voda je život, ale někdy taky smrt

ČLÁNEK: Napříč skotskou vysočinou, aneb voda je život, ale někdy taky smrt

Další léto uběhlo a je třeba se vydat na cesty. V uplynulých měsících a týdnech jsem měl hodně práce, tudíž nebyl čas na plánování nějakého krkolomného dobrodružství. Volba tak padla na dlouho-mi-v-hlavě-ležící Skotsko, respektive skotskou vysočinu.

Číst dál...

Letní výšlap na Grosses Wiesbachhorn (3.564 m)

ČLÁNEK: Letní výšlap: Grosses Wiesbachhorn (3.564m)

Grosses Wiesbachhorn (3.564 m) je tajný kopec tady kousek v Rakousku ve Vysokých Taurech. Tajný, protože je o pár set metrů nižší, než jeho slavnější bráchové Grossglokner (3.798 m) a Grossvenediger (3.666 m). A tak trochu upadl v zapomnění. To však na tom nic nemění - že výhled z jeho vrcholu vybízí ke snění - a i když výstup zcela zadara není - je to turistika, když zrovna nepadá sněžení... Po whisky se totiž učím rapovat.

Číst dál...

Inari 2018: Alone in the Cold, aneb Sám(a) v ledu

ČLÁNEK: Inari 2018: Alone in the Cold, aneb Sám(a) v ledu

Varování: v textu se nachází přímá řeč a v ní několik vulgárních výrazů jako třeba prcat. Děti, nečtěte to!


Nuže, jak zase začít? Ty moje výlety už mi přijdou na jedno brdo. A líčení z nich jakbysmet. Tak já rovnou spustím...

Číst dál...

Íránské chození do kopce: letní výstup na mount Damávand (5.671 m n. m.)

ČLÁNEK: Íránské chození do kopce: letní výstup na mount Damávand (5.671 m n. m.)

Dobrodruh s Profesorem a s Jozou chtěli vylézt na nějaký vysoký kopec, jednoduchou cestou, za levno a bez námahy. Libor tedy vynašel, že jeden takový je kousek za bukem - jmenuje se Damávand, vězí v Íránu a navíc je moc hezkou sopkou. Kluci se báli jít bez outdooraře, tak se mi ozvali. A po večeru v Suché dásni, stráveném v roli průtokových ohřívačů, jsme si plácli: půjdeme nahoru společně.

Číst dál...

Finský Lemmenjoki v zimě: divočina i wellness na 68. rovnoběžce

ČLÁNEK: Finský Lemmenjoki v zimě: divočina i wellness na 68. rovnoběžce

Opět nastal začátek roku a bylo třeba se poohlédnout po odlehlejší krajině, kde nikdo nedává dobrou noc. Rájem zimního trampa je samozřejmě Skandinávie, a jelikož ostatní se podvolili mé organizaci, vybral jsem staré dobré Finsko, 68. rovnoběžku, tzn. dosti za polárním kruhem. Kluci jen chtěli, abychom po cestě nepotkali moc lidí ani srubů - toužili většinu nocí strávit ve stanech, po večerech vysedávat u ohně bez alkoholu a přiblížit se tak poznání bájných křesťanských trampů, které nikdo nikdy neviděl (jen já o nich slyšel).

Číst dál...

Z Lípy do Lípy "na srabáka"

ČLÁNEK: Z Lípy do Lípy "na srabáka"

Další článek začínajícího spisovatele Kennedyho: Na srabáka z Lípy do Lípy. Jednoduché turistické vyprávění s jednou sadistickou vsuvkou o lásce a zoufalé snaze stát se hrdinou.

Číst dál...

První zimní alkovandr aneb Kennedyho krušné odpanění sněžnic

ČLÁNEK: První zimní alkovandr aneb Kennedyho krušné odpanění sněžnic

V Čechách napadl sníh!! Kennedy u příležitosti této nevídanosti pokřtil své 4 roky fungl nové sněžnice a zážitky z Krušných hor, kde jsme pochodovali společně, popsal v následujícím článku.

Číst dál...

Překročení Islandu 2016: 400km pěšky Mordorem

ČLÁNEK: Překročení Islandu 2016: 400km pěšky Mordorem

Crossing Iceland - překročení Islandu, řekne se, zní to jednoduše, ale není to jen jeden krok:) Existují různé důvody a způsoby jak a proč se pěšky dostat z jednoho cípu ostrova na druhý. I když to není běžná kratochvíle, lidé to dělají. Myslím, že jich každý rok jsou jednotky až desítky. Motivace k tomuto druhu trávení dovolené se různí, ale nejčastěji je to sportovní výkon, či snaha o poznání svých hranic (ať už fyzických, psychických, nebo jiných). To jsem alespoň vyčetl a vyrozuměl ze zkušeností těch, co už to mají za sebou.

Číst dál...

Přes zamrzlé Laponsko: sobí stopou

ČLÁNEK: Finské Laponsko v zimě: sobí stopou

Je konec roku 2015 a na většině českých hor, včetně Krakonošových, je 1 cm sněhu... Tři měsíce před odletem, v prosinci a v depresi z toho, jak člověk v čele s neviditelnou rukou trhu, vodou v petlahvích a tisícovkou dalších nesmyslů zkurvil počasí, sleduji předpověď pro Ivalo (městečko na severu Finska). Sněhu tam mají metr padesát a přes den je 34 pod nulou... to jde, říkám si, tam je třeba se vydat.

Číst dál...

Finsko/Norsko 2015: Zkrocená tajga neboli dva muži ve srubu

Článek: Finsko/Norsko 2015: Zkrocená tajga neboli dva muži ve srubu

Chtěl tomu nejspíš osud. Sešlo se pár okolností (můj konec lásky, Kennedyho 40 dní dovolené, levné letenky na sever) a výsledkem byl parádní dvoumužný vandr. Startovali jsme 26. srpna, návrat byl plánován na 30. září - to znamená 35 dní čistého času na pochod lesem. Mým cílem bylo vyčistit si hlavu, Kennedyho motivace je dodnes nejasná. Já tipuju, že si přál spatřit tundru (poprvé a naposled - viz. níže). Ale možná chtěl jen a prostě chodit, kdo ví.

Číst dál...

Odběr novinek

Pokud chctete být informováni o nově publikovaných článcích, zadejte níže svůj e-mail. Jakmile zde něco přibude, dostanete upozornění.

Jednacesta.cz podporuje:

respekt.cz hatefree.cz Létáte-li letadlem, zaplaťte za návrat CO2 zpět do půdy

Weblog

[14. 6. 2024]

Přidán Teplá arktida!.


[4. 11. 2022]

Přidán článek z dalšího zimního vandrování v Laponsku.


[13. 4. 2021]

Zločin v Ralsku


[3. 9. 2020]

Seskupil jsem fotky ze tří vandrů a dal je pod jeden stručný článek i s odkazy na fotogalerie.


[3. 6. 2020]

Svět se točí rychleji než stačím opečovávat svůj web, takže mám opět zpoždění! Přidal jsem zatím reportík z podzimních Alpiček s dívkou (vážné povídání) a odkaz na Kennedyho křenící Žert ze zimních Jeseníků (vtipné povídání); Brzy budou následovat další!


[26. 12. 2019]

Po delší době jsem přidal povídání z letních Mořských Alp: Mořské Alpy 2019, aneb možná poslední dobrodružství OČULovo a v nejbližších týdnech přidám pár dalších restů z roku 2019.


[28. 4. 2019]

Aktualizoval jsem sekci Fotky z vandrů - přidány čtyři kousky z let 2017 a 2018


[27. 4. 2019]

Mám tu report z letošního zimního výletu do Arktidy Inari 2019: Mrazové lázně


[3. 12. 2018]

Konečně jsem uveřejnil článek z podzimu: Napříč skotskou vysočinou, aneb voda je život, ale někdy taky smrt


[23. 9. 2018]

Letní výšlap na Grosses Wiesbachhorn (3.564m) - Stručný report z letního výšlapu v Alpách


[25. 5. 2018]

Inari 2018: Alone in the Cold, aneb Sám(a) v ledu - Konečně jsem se dokopal a dopsal zimní Finsko...


[7. 11. 2017]

Přidal jsem pár fotek z podzimního maškarního na Brdech.


[3. 8. 2017]

Íránské chození do kopce: letní výstup na mount Damávand (5.671 m n. m.) - Přidal jsem report z chození do kopce v Íránu.


[1. 8. 2017]

Krátký report z Kampermaueru


[13. 4. 2017]

Lezba v Juře, Jura v lezbě - surreální zmatenost pro dorost, psáno z pohledu pátého imaginárního účastníka zájezdu.


[30. 30. 2017]

Přijeli jsme ze severu, tuna je líčení: Finský Lemmenjoki v zimě: divočina i wellness na 68. rovnoběžce.


[23. 1. 2017]

Je zima, čas vandrů. Kennedy mi poslal report z našeho společného výletu do Krušných hor: První zimní alkovandr aneb Kennedyho krušné odpanění sněžnic a 14 dní na to sepsal Z Lípy do Lípy "na srabáka".


[15. 10. 2016]

Doplnil jsem povídání z Islandu: Překročení Islandu 2016: 400km pěšky Mordorem.


[24. 3. 2016]

Přidal jsem článek a fotky z putování zamrzlou finskou tajgou: Přes zamrzlé Laponsko: sobí stopou .


[2. 12. 2015]

Přidáno pár fotek z Brd: Brdy - holení chlupů.


[13. 11. 2015]

Po dlouhé odmlce jsem přidal povídání z 35 dní trvajícího dvoumužného vandru po severním Finsku a Norsku: Finsko/Norsko 2015: Zkrocená tajga neboli dva muži ve srubu Další články budou následovat.


[28. 1. 2015]

Přidal jsem report ze zimního přechodu Hardangerviddy: Zmrzlým perem: Zimní přechod náhorní plošiny Hardangervidda.


[7. 11. 2014]

Přidal jsem fotky z vandru podzimní Malou fatrou.


[20. 10. 2014]

Konečně jsem zkompletoval fotky a líčení z Grónska: Grónsko 2014: Výprava k jezeru Tasersiaq aneb 25 dní v pustině.


[27. 8. 2014]

Jsme zpět v ČR, výprava do Grónska byla úspěšná, fotky a líčení dáváme dohromady, více informací je zatím zde: http://gronsko2014.jednacesta.cz.


[6. 7. 2014]

Přidal jsem fotky a report z výšlapu na Piz Bernina (4,049 m) - českým stylem na alpský vrchol .


[18. 6. 2014]

Přidal jsem fotky z vandru Šumavou.


[15. 5. 2014]

Přidal jsem fotky z přechodu Jizerek a Krkonoš.


[4. 2. 2014]

Přidal jsem fotky ze zimního vandru přes vojenský výcvikový prostor Jince (Brdy).


[24. 1. 2014]

Ve fotogalerii z vandrů přibylo pár věcí: Javorníky - leden 2014 a Brdy - Leden 2014 - Bleskovka.


[11. 12. 2013]

Přidal jsem fotky a report z odpočinkového zimního vandru přes Jizerky.


[17. 10. 2013]

Konečně jsem zkompletoval líčení a fotky z Urho Kekkonen 2013 - vandr podzimní finskou tajgou. Byl to nejhezčí vandr mého života:)


[21. 4. 2013]

Soarss mi dodala report z jejich cyklovejletu po španělským ostrově Menorca: Menorcou na kolech Je tam i pár fotek, tak to omrkněte.


[21. 3. 2013]

Odemykám report ze zimního přechodu Slavkovského lesa: Zimní přechod Slavkovského lesa - příběh tří kamarádů: Vysoký, Hubený a Studený a zároveň přidávám spřízněnou fotogalerii.


[6. 3. 2013]

Dopsal jsem líčení z vandru hlubokou stopou: Zimní vandr přes Lužické hory - hlubokou stopou.


[29. 11. 2012]

Přidal jsem pár fotek z vandru po Rychlebskejch horách a Polsku: Rychlebské hory a Polsko.


[24. 10. 2012]

Přidal jsem pár fotek z Maroka: Maroko 2012 - Na turistu.


[19. 8. 2012]

Přidal jsem pár fotek do fotogalerie Alpy - Pitztal 2012.


[2. 8. 2012]

Dopsal jsem stručný report o Lezeckém zájezdu do Frankenjury.


[17. 7. 2012]

Přidal jsem článek o tom Jak jsem Barbuchu vyvezl na Súlov a zároveň zejtra razíme do Jury drtit v dešti 5tky!! Jo a beru foťák, takže něco přibude...


[23. 4. 2012]

Přidal jsem článek o Lezecké výpravě do jižní Francie a zároveň pár fotek z téže akce.


[14. 3. 2012]

Přidal jsem Joskův deník z výstupu na Mera Peak v Himalájích roku 2009.


[4. 3. 2012]

Přidal jsem pár fotek ze zasněžených Krkonoš


[13. 2. 2012]

Špicberky 2008 - výprava do arktické pustiny, aneb 14 dní divočinou s hladem v zádech - po čtyřech letech jsem přidal líčení z cesty po Špicberkách z roku 2008.


[1. 2. 2012]

Deník z výpravy do rumunského pohoří Apuseni roku 2003 - přidán prastarý deník z putování Rumunskem.


[29. 1. 2012]

Zimní bivak v Jizerkách - zahrabat se do sněhu


[30. 10. 2011]

Vandr Střela 2011 (Silver River) - další návštěva divoké řeky Střely.


[28. 10. 2011]

Klimakterium 2011 - 4denní pochod přes slovenské pohoří Vihorlat.


[30. 9. 2011]

Maroko 2011 - 14ti denní lezecko-poznávací vejlet do Maroka.


[21. 8. 2011]

Kungsleden - 450km napříč Laponskem daleko za polární kruh.


[17. 2. 2011]

Krušnohora 2011 - Krušnohorské mlžné trápení bylo pouze pro silné povahy s kladným vztahem ke slivovici...


[29. 1. 2011]

Vandr Brdy - leden 2011 - zimní víkendovej vandr z hospody U Paviána na kemp Swamp.


[24. 10. 2010]

Jizerky na podzim 2010 - Fotky z víkendový štreky Hospoda u Kozy - Hejnice.


[19. 7. 2010]

Alpy 2010 - Silvretta - 15 fotek z Alp.


[8. 7. 2010]

Nízké Tatry 2010 - Pár fotek z Nízkých Tater - přechod hlavního hřebene.


[17. 1. 2010]

Zimní přechod části Beskyd - 8 neohrožených polárníků vedených velkým Rykatánem... nezapadli!.


[17. 12. 2009]

England 2009 - Fotky z anglie - kvůli práci nebylo moc času na focení, tak jenom pár obrázků z národního parku Dartmoor a z Plymouthu (město za hranicí)...


[18. 7. 2009]

Alpy 2009 - Bernina gruppe - Pár dní v Alpách na hracicích Itálie a Švýcarska, bylo zrovna pěkný počasí na vylezení několika kopců...


[23. 12. 2008]

Zima na Islandu - Po 10ti denním putování Islandem jsme zjistili, že v zimě je tu opravdu zima a vítr opravdu fouká... Za to tu nepotkáte turistu - možná proto, že slunce vychází na 4-5 hodin děnně (přičemž je stejně většinou zataženo)...


[4. 8. 2008]

Svalbard 2008 - Heroický přechod části Špicberk v 5ti lidech plný potu, krve, deště a ledového větru... no vlastně až na odsunutí odletu o den to bylo bez zádrhelů..


[28. 6. 2008]

Roháče 2008 - jeden z tréningových treků přípravy na Špicberky..


[31. 5. 2008]

Krkonoše 2008 - 2 denní vejlet do Krkonoš.


[1. 5. 2008]

Střela 2008 (Silver River) - víkendový vandr kol divoké řeky Střely.


[12. 2. 2008]

Zimní vandr po Jeseníkách - Právě jsem se vrátil z Hradu.. eee, z vlaku, no prostě zimní přechod Jeseník úspěšně zakončen...


[2. 11. 2007]

Vandr T. O. Divizna 2007 - Jeden ze skvělejch vandrů na Divizně.


[27. 7. 2007]

Alpy 2007 - výstup na Grossvenediger (3666 m.n.m)


[2. 8. 2007]

Alpy 2007 - Ortler - Par vejletu do alp a tudiz neco kycovitych fotek zde...


[12. 7. 2006]

Skotsko - Paradni zem, supr dest, supr priroda, supr lidi a paradni pivo...


[11. 2. 2006]

Sherpalimit 2006 - První a zatím zároveň poslední ročník extrémního treku Sherpalimit.


12. 6. 2005

Vandr Beskydy - léto 2005 - Z Rožnova pod Radhoštěm po Česko-Slovenskejch hranicích na Lysou horu...


22. 1. 2005

Zimní vandr přes Labské pískovce - lednový pochod z Děčína do Jetřichovic a Chřibský.


13. 11. 2004

Děčínský sněžník 2004 - Zimní vandr - z Děčína přes Ostrov na Děčínský Sněžník.


27. 9. 2004

Rumunsko - Retezat - dneska sem se vratil z Rumunska z Retezatu, takze pridano par fotek...


15. 8. 2003

Roháče 2003 - s Pandou, Barbuchou a Joskou v Západních Tatrách.


24. 7. 2003

Rumunsko 2003 - další trek po Rumunsku.


23. 8. 2002

Rumunsko - Apuseni 2002 - 14ti denní vejlet do rumunského pohoříčka Apuseni.