Zimní přechod Slavkovského lesa - příběh tří kamarádů: Vysoký, Hubený a Studený

Zimní přechod Slavkovského lesa - příběh tří kamarádů: Vysoký, Hubený a Studený

Každoroční zimní přechod jednoho z českých pohoří byl tento rok pojmut minimalisticky hned ze tří důvodů:

Prvním bylo, že lidé kolem outdooraře Josky odletěli do Nepálu - prý jsou tam také kopce a prý dokonce vyšší než Sněžka. Takže nás, kteří víme, že hezčí kopce než v ČR nikde nejsou, zbylo po málu. Druhým důvodem byly extrémně nízké noční teploty a extrémně vysoké ceny Českých drah - tato kombinace odradila množství možných účastníků. Posledním důvodem nízké účasti mohl být i fakt, že jsem o plánovaném vandru skoro nikomu neřekl.

Stručná data:

kdy: 15. 3. - 17. 3. 2013
kde: Slavkovský les
Délka pochodu: 50 km
Fotogalerie: Zimní přechod Slavkovského lesa

O autorovi:

"Jsem tvůrce tohoto webu, vandrák, skalkař, pankáč, frontman kapely TZ!, příležitostný fotograf, ajťák, učitel, příznivec severské přírody a milovník ptactva."

-- Přemek

Žaludova pomsta

Výše uvedené mělo za následek, že kohorta účastníků výletu byla nakonec trojčlenná:

 • (hubený) Mekkz - pisshead par excellence a účastník předešlých ročníků,
 • (studený) Kennedy - hrdina pracující třídy z trojského útulku pro (ne) potřebné psy, věčný romantik,
 • (vysoký) já - Přemysl - dospělý muž s dětskou myslí a zálibou v pohledu na dna půllitrů.

Náš zájezd organizovala společnost ČD (České dráhy, a. s.), známá především ekologicky šetrným provozem (ve vlacích se často netopí) a dochvilností svých souprav (to asi nemusím vysvětlovat). Né nadarmo jsou některé rychlíky zlými jazyky označovány souslovím "Žaludova pomsta". Vědomi si těchto vlastností národního vlakového dopravce, jsme se na náš zimní vandr pořádně oblékli a na nástupiště přišli s předstihem více než 5ti minut.

Padla rosa, bude kosa

Vše šlo dle předpokladů a po pár hodinách jsme ze zpožděného rychlíku č. 764 vystoupili v Mariánských Lázních (po Karlových Varech druhé centrum budoucí ruské gubernie v západních Čechách). Bylo asi osm večer. Cestou po kolonádě si Kennedy zakoupil u větnamského trhovce tekutý svetr údajně značky Božkov za 15 Kč. Poté co jsme ho s Mekkzem presvědčili, že nekoupil rum, ale methanol, odložil tuhle nekolkovanou placatku u schodů grandhotelu Pacifik. Jeho rozhodnutí napomohl i náš slib, že mu na večer dáme loky ze svých kolkovaných zásob.

Jelikož se Mariánské Lázně nacházejí ve výšce 600 m nad mořem, už na asfaltce za městem byla několikacentimetrová sněhová pokrývka. Připočteme-li k tomuto faktu extrémní krajinný ráz (šikmé svahy) a teplotu - 4 °C, dostaneme smrtelný mix zhmotněný v pátém stupni lavinového nebezpečí. A to jsme teprve vytáhli paty z města...

Náš postup divokou krajinou západočeských velehor nenápadného názvu CHKO Slavkovský Les byl pomalý, leč urputný. Do tmy svítily pouze 3 čelovky a občas se zaleskla Kennedyho nová značková bunda Tilak Odin, zhotovená z jednoho kusu předražené pytloviny červené barvy.

Po 6ti kilometrech postupu do vrchu jsme se ocitli na odpočívadle u Kladských rašelin - dvě lavičky a stůl nás vyzývali k pikniku. Mekkz smotnul čutku, Kennedy obrátil kapsy v rub a ubalil cígo ze zbytků sklepaného tabáku a já se napil čaje s whiskou. Těch 5 minut konzumace drog uběhlo jako voda v Troubkách, ehm. Takto posilněni, rozhodli jsme se přejít po žluté turistické značce přes vrch Králův kámen (852 m n. m.) až na mýtinu na mapě označenou jako Popravčí louka a tam zabivakovat. Teplota stále klesala a kolem desáté večer - zrovna když jsme si začli hloubit sněhové hroby na Popravčí louce - nám teploměr sdělil že je -10 °C.

Mekkz řekl "Brrrr!" a zachumlal se do svého péřového Sira Pepy a ještě to pojistil žďárákem. My s Kennedym jsme zůstali u starých dobrých baumax plachet a šli také spát. Faktem bylo, že já jsem měl 2 zimní spacáky a nafukovačku, zatímco Kennedy měl 2 letní spacáky a karimatku značky Tesco za 49,- Kč (viz. foto). Z toho důvodu byl Kennedyho spací komfort výrazně odlišný od toho Mekkzova i mého.

Raní kuropění nastalo kolem deváté hodiny. Tou dobou svit slunce již nenápadně roztával Kennedyho tvář: zamrzlou ve zvláštní, křečovité grimase. Jeho obličej jakoby zpodobňoval impresionistický autoportrét vyšinutého Van Gogha v posledním stádiu šílenství. Pro nás přihlížející to bylo děsivé probuzení.

Mekkzovi naopak paprsky slunce vadily, jelikož mu oteplovaly již tak dosti zahřátý spacák a tak byl pro něj jedinou možností úprk ven.

Po ranních rituálech, jako byly např. pokus o čištění zubů pomocí ledu, či Kennedyo sprint po lese za účelem rozproudění zamrzlé krve, jsme uvařili ze sněhu, nasadili sněžnice a vydali se na plánovanou 30 km cestu do Lokte. Bylo něco po jedenácté dopoledne.

Čechy krásné, Čechy mé

Slunce svítilo, sníh byl bílý a štreka nám ubíhala příjemným tempem. Šli jsme přes památník umučených žen, zaniklou obec Lauterbach (česky Čistá) a vůbec samá příjemá místa. A protože to stojí za to, k obci Lauterbach, kde za mlada bydlelo přes 1000 obyvatel, zde ocituji pár vět z informační tabule, která tam dodnes stojí:

"Na jaře roku 1946 byla obec začleněna do vojenského prostoru Prameny a museli se z ní vystěhovat i poslední obyvatelé. Po nácviku bojových akcí a při natáčení instruktážního snímku "Boj o osadu" byla obec zničena dělostřeleckou palbou. Celkovou zkázu dokonala těžba uranu přímo v obvodu bývalého města, kde se nacházel důl č. 20. Tím se uzavřela smutná historie královského horního města, které nesmělo být v dobách totality dokonce ani uváděno v mapách. Lauterbach tak dnes připomíná už jen dřevěný kříž v místech bývalého hřbitova a kamenný pomníček v místě bývalého náměstí, který zde byl postaven na počátku devadesátých let."

Počítám, že za rok, až si Češi zvolí komunisty do vlády, kamenný pomníček bude vybombardován.

Kucí z Prahy

Kolem deváté večer jsme dorazili do cíle dnešního dne: hospoda U Karla IV. v překrásném městečku Loket. A tam se začaly dít věci...

Bylo by to na dlouhé vyprávění a to se mi nechce, takže pouze stručně, heslovitě, telegraficky:

Hospoda u Karla - nevaří - gambáč 12tka - schází se tu místní underground - výčepačka v pohodě, vaří nám teplou vodu do termosek - po pár pivech nás místňáci berou mezi sebe, jen nechápou proč jsme šli tak daleko a k tomu pěšky - dostáváme označení "kucí z Prahy" - místní umělec Elvis nám zpívá (prý byl i v Superstar), vystoupení připomíná absurdní drama od Havla, místní se mu chvíli smějí, chvíli tleskají, já musím exhibici povinně točit na mobila - kolem jedné v noci chce výčepačka domů, tak platíme - hážem si korunou jeslti půjdem s novými kamarády do nonstopu - padá ryba, takže jdem - v nonstopu to žije, všechno na jedný kupě: gambleři, náckové, pankáči, pomatenci a my - všichni se znají a ukazují nám věci které v Praze nemáme (např. opět Elvise) - dáváme plzeň, kecáme - pak velím k ústupu a jdem si shánět nocleh.

Jelikož nás v neděli čeká už jen pohodových 15km po značce podél Ohře, rozbíjíme camp 2km od Lokte. Noc je teplá (-4 °C) a tak u vody padáme do bezesného spánku opilých neviňátek.

Ráno jme se vzbudili o něco později, zato do růžova vyspalí. Následující hodiny se nic co by stálo za zmínku neodehrálo, snad pouze zastávka v hospodě naproti Svatošským skalám (nádherné to místo, navíc první prubířský kámen všech žulových lezců). Na Svatoškách jsem párkrát byl, ale nikdy ne v zimě - a musím říct, že absence ožralých vodáků prznících svou přítomností nejen řeku Ohři je vskutku povznášející.

Po pár pivech, polévce a srdíčkovém čaji (viz. foto) razíme dál a v Karlových Varech sedáme na zatím-nezpožděný východočeský express (Excelsior), který nás za příjemné 3,5 hodiny dováží až do Prahy. Kennedy spěchá do nonstopu.

  Odběr novinek

  Pokud chctete být informováni o nově publikovaných článcích, zadejte níže svůj e-mail. Jakmile zde něco přibude, dostanete upozornění.

  Jednacesta.cz podporuje:

  respekt.cz hatefree.cz Létáte-li letadlem, zaplaťte za návrat CO2 zpět do půdy

  Weblog

  [14. 6. 2024]

  Přidán Teplá arktida!.


  [4. 11. 2022]

  Přidán článek z dalšího zimního vandrování v Laponsku.


  [13. 4. 2021]

  Zločin v Ralsku


  [3. 9. 2020]

  Seskupil jsem fotky ze tří vandrů a dal je pod jeden stručný článek i s odkazy na fotogalerie.


  [3. 6. 2020]

  Svět se točí rychleji než stačím opečovávat svůj web, takže mám opět zpoždění! Přidal jsem zatím reportík z podzimních Alpiček s dívkou (vážné povídání) a odkaz na Kennedyho křenící Žert ze zimních Jeseníků (vtipné povídání); Brzy budou následovat další!


  [26. 12. 2019]

  Po delší době jsem přidal povídání z letních Mořských Alp: Mořské Alpy 2019, aneb možná poslední dobrodružství OČULovo a v nejbližších týdnech přidám pár dalších restů z roku 2019.


  [28. 4. 2019]

  Aktualizoval jsem sekci Fotky z vandrů - přidány čtyři kousky z let 2017 a 2018


  [27. 4. 2019]

  Mám tu report z letošního zimního výletu do Arktidy Inari 2019: Mrazové lázně


  [3. 12. 2018]

  Konečně jsem uveřejnil článek z podzimu: Napříč skotskou vysočinou, aneb voda je život, ale někdy taky smrt


  [23. 9. 2018]

  Letní výšlap na Grosses Wiesbachhorn (3.564m) - Stručný report z letního výšlapu v Alpách


  [25. 5. 2018]

  Inari 2018: Alone in the Cold, aneb Sám(a) v ledu - Konečně jsem se dokopal a dopsal zimní Finsko...


  [7. 11. 2017]

  Přidal jsem pár fotek z podzimního maškarního na Brdech.


  [3. 8. 2017]

  Íránské chození do kopce: letní výstup na mount Damávand (5.671 m n. m.) - Přidal jsem report z chození do kopce v Íránu.


  [1. 8. 2017]

  Krátký report z Kampermaueru


  [13. 4. 2017]

  Lezba v Juře, Jura v lezbě - surreální zmatenost pro dorost, psáno z pohledu pátého imaginárního účastníka zájezdu.


  [30. 30. 2017]

  Přijeli jsme ze severu, tuna je líčení: Finský Lemmenjoki v zimě: divočina i wellness na 68. rovnoběžce.


  [23. 1. 2017]

  Je zima, čas vandrů. Kennedy mi poslal report z našeho společného výletu do Krušných hor: První zimní alkovandr aneb Kennedyho krušné odpanění sněžnic a 14 dní na to sepsal Z Lípy do Lípy "na srabáka".


  [15. 10. 2016]

  Doplnil jsem povídání z Islandu: Překročení Islandu 2016: 400km pěšky Mordorem.


  [24. 3. 2016]

  Přidal jsem článek a fotky z putování zamrzlou finskou tajgou: Přes zamrzlé Laponsko: sobí stopou .


  [2. 12. 2015]

  Přidáno pár fotek z Brd: Brdy - holení chlupů.


  [13. 11. 2015]

  Po dlouhé odmlce jsem přidal povídání z 35 dní trvajícího dvoumužného vandru po severním Finsku a Norsku: Finsko/Norsko 2015: Zkrocená tajga neboli dva muži ve srubu Další články budou následovat.


  [28. 1. 2015]

  Přidal jsem report ze zimního přechodu Hardangerviddy: Zmrzlým perem: Zimní přechod náhorní plošiny Hardangervidda.


  [7. 11. 2014]

  Přidal jsem fotky z vandru podzimní Malou fatrou.


  [20. 10. 2014]

  Konečně jsem zkompletoval fotky a líčení z Grónska: Grónsko 2014: Výprava k jezeru Tasersiaq aneb 25 dní v pustině.


  [27. 8. 2014]

  Jsme zpět v ČR, výprava do Grónska byla úspěšná, fotky a líčení dáváme dohromady, více informací je zatím zde: http://gronsko2014.jednacesta.cz.


  [6. 7. 2014]

  Přidal jsem fotky a report z výšlapu na Piz Bernina (4,049 m) - českým stylem na alpský vrchol .


  [18. 6. 2014]

  Přidal jsem fotky z vandru Šumavou.


  [15. 5. 2014]

  Přidal jsem fotky z přechodu Jizerek a Krkonoš.


  [4. 2. 2014]

  Přidal jsem fotky ze zimního vandru přes vojenský výcvikový prostor Jince (Brdy).


  [24. 1. 2014]

  Ve fotogalerii z vandrů přibylo pár věcí: Javorníky - leden 2014 a Brdy - Leden 2014 - Bleskovka.


  [11. 12. 2013]

  Přidal jsem fotky a report z odpočinkového zimního vandru přes Jizerky.


  [17. 10. 2013]

  Konečně jsem zkompletoval líčení a fotky z Urho Kekkonen 2013 - vandr podzimní finskou tajgou. Byl to nejhezčí vandr mého života:)


  [21. 4. 2013]

  Soarss mi dodala report z jejich cyklovejletu po španělským ostrově Menorca: Menorcou na kolech Je tam i pár fotek, tak to omrkněte.


  [21. 3. 2013]

  Odemykám report ze zimního přechodu Slavkovského lesa: Zimní přechod Slavkovského lesa - příběh tří kamarádů: Vysoký, Hubený a Studený a zároveň přidávám spřízněnou fotogalerii.


  [6. 3. 2013]

  Dopsal jsem líčení z vandru hlubokou stopou: Zimní vandr přes Lužické hory - hlubokou stopou.


  [29. 11. 2012]

  Přidal jsem pár fotek z vandru po Rychlebskejch horách a Polsku: Rychlebské hory a Polsko.


  [24. 10. 2012]

  Přidal jsem pár fotek z Maroka: Maroko 2012 - Na turistu.


  [19. 8. 2012]

  Přidal jsem pár fotek do fotogalerie Alpy - Pitztal 2012.


  [2. 8. 2012]

  Dopsal jsem stručný report o Lezeckém zájezdu do Frankenjury.


  [17. 7. 2012]

  Přidal jsem článek o tom Jak jsem Barbuchu vyvezl na Súlov a zároveň zejtra razíme do Jury drtit v dešti 5tky!! Jo a beru foťák, takže něco přibude...


  [23. 4. 2012]

  Přidal jsem článek o Lezecké výpravě do jižní Francie a zároveň pár fotek z téže akce.


  [14. 3. 2012]

  Přidal jsem Joskův deník z výstupu na Mera Peak v Himalájích roku 2009.


  [4. 3. 2012]

  Přidal jsem pár fotek ze zasněžených Krkonoš


  [13. 2. 2012]

  Špicberky 2008 - výprava do arktické pustiny, aneb 14 dní divočinou s hladem v zádech - po čtyřech letech jsem přidal líčení z cesty po Špicberkách z roku 2008.


  [1. 2. 2012]

  Deník z výpravy do rumunského pohoří Apuseni roku 2003 - přidán prastarý deník z putování Rumunskem.


  [29. 1. 2012]

  Zimní bivak v Jizerkách - zahrabat se do sněhu


  [30. 10. 2011]

  Vandr Střela 2011 (Silver River) - další návštěva divoké řeky Střely.


  [28. 10. 2011]

  Klimakterium 2011 - 4denní pochod přes slovenské pohoří Vihorlat.


  [30. 9. 2011]

  Maroko 2011 - 14ti denní lezecko-poznávací vejlet do Maroka.


  [21. 8. 2011]

  Kungsleden - 450km napříč Laponskem daleko za polární kruh.


  [17. 2. 2011]

  Krušnohora 2011 - Krušnohorské mlžné trápení bylo pouze pro silné povahy s kladným vztahem ke slivovici...


  [29. 1. 2011]

  Vandr Brdy - leden 2011 - zimní víkendovej vandr z hospody U Paviána na kemp Swamp.


  [24. 10. 2010]

  Jizerky na podzim 2010 - Fotky z víkendový štreky Hospoda u Kozy - Hejnice.


  [19. 7. 2010]

  Alpy 2010 - Silvretta - 15 fotek z Alp.


  [8. 7. 2010]

  Nízké Tatry 2010 - Pár fotek z Nízkých Tater - přechod hlavního hřebene.


  [17. 1. 2010]

  Zimní přechod části Beskyd - 8 neohrožených polárníků vedených velkým Rykatánem... nezapadli!.


  [17. 12. 2009]

  England 2009 - Fotky z anglie - kvůli práci nebylo moc času na focení, tak jenom pár obrázků z národního parku Dartmoor a z Plymouthu (město za hranicí)...


  [18. 7. 2009]

  Alpy 2009 - Bernina gruppe - Pár dní v Alpách na hracicích Itálie a Švýcarska, bylo zrovna pěkný počasí na vylezení několika kopců...


  [23. 12. 2008]

  Zima na Islandu - Po 10ti denním putování Islandem jsme zjistili, že v zimě je tu opravdu zima a vítr opravdu fouká... Za to tu nepotkáte turistu - možná proto, že slunce vychází na 4-5 hodin děnně (přičemž je stejně většinou zataženo)...


  [4. 8. 2008]

  Svalbard 2008 - Heroický přechod části Špicberk v 5ti lidech plný potu, krve, deště a ledového větru... no vlastně až na odsunutí odletu o den to bylo bez zádrhelů..


  [28. 6. 2008]

  Roháče 2008 - jeden z tréningových treků přípravy na Špicberky..


  [31. 5. 2008]

  Krkonoše 2008 - 2 denní vejlet do Krkonoš.


  [1. 5. 2008]

  Střela 2008 (Silver River) - víkendový vandr kol divoké řeky Střely.


  [12. 2. 2008]

  Zimní vandr po Jeseníkách - Právě jsem se vrátil z Hradu.. eee, z vlaku, no prostě zimní přechod Jeseník úspěšně zakončen...


  [2. 11. 2007]

  Vandr T. O. Divizna 2007 - Jeden ze skvělejch vandrů na Divizně.


  [27. 7. 2007]

  Alpy 2007 - výstup na Grossvenediger (3666 m.n.m)


  [2. 8. 2007]

  Alpy 2007 - Ortler - Par vejletu do alp a tudiz neco kycovitych fotek zde...


  [12. 7. 2006]

  Skotsko - Paradni zem, supr dest, supr priroda, supr lidi a paradni pivo...


  [11. 2. 2006]

  Sherpalimit 2006 - První a zatím zároveň poslední ročník extrémního treku Sherpalimit.


  12. 6. 2005

  Vandr Beskydy - léto 2005 - Z Rožnova pod Radhoštěm po Česko-Slovenskejch hranicích na Lysou horu...


  22. 1. 2005

  Zimní vandr přes Labské pískovce - lednový pochod z Děčína do Jetřichovic a Chřibský.


  13. 11. 2004

  Děčínský sněžník 2004 - Zimní vandr - z Děčína přes Ostrov na Děčínský Sněžník.


  27. 9. 2004

  Rumunsko - Retezat - dneska sem se vratil z Rumunska z Retezatu, takze pridano par fotek...


  15. 8. 2003

  Roháče 2003 - s Pandou, Barbuchou a Joskou v Západních Tatrách.


  24. 7. 2003

  Rumunsko 2003 - další trek po Rumunsku.


  23. 8. 2002

  Rumunsko - Apuseni 2002 - 14ti denní vejlet do rumunského pohoříčka Apuseni.