Jak jsem Barbuchu vyvezl na Súlov

 Článek: Jak jsem vyvezl Barbuchu na Súlov

Ačkoliv je 6. červenec v českých dějinách zapsán kouřově černým písmem a upálení Mistra Jana Husa jasně negativní událostí, je tento den zároveň svátkem. V kombinaci s 5. červencem (Den Cýry a Metoděje) a víkendem se přímo nabízelo vyjet na 4 dny na skálu. Jsa si vědomi této shody svátků, rozhodli jsme se s Barbuchou již týden předem zamluvit autobus na Slováč (věhlasný noční express Praha-Bytča, 400,- Kč/osobu). Záměr byl jasný - navštívit Súľovské skaly (po česku Súlovské skály).

Stručná data

kdy: 5. 7. - 8. 7. 2012
kde: Súlov
Kdo: Barbucha, Přemysl, Mišák, Radana, Jim, Hanuš

O autorovi:

"Jsem tvůrce tohoto webu, vandrák, skalkař, pankáč, frontman kapely TZ!, příležitostný fotograf, ajťák, učitel, příznivec severské přírody a milovník ptactva."

-- Přemek

Ryba a kozoroh

Dvě hodiny před odjezdem autobusu (z Prahy jede ve 21:00, v Bytče je ve 3:30) koukáme na předpověď počasí a nestačíme se divit. Všechny české, slovenské i mezinárodní předpovědní weby prorokují, že tři ze čtyř dní naší vysněné dovolené bude chcát až hanba.

Po půl hodině diskutování všech možných variant jak ty čtyři dny strávit se odhodlávám a házím korunou (resp. ugandským šilinkem) - padne-li ryba, jedem na chalupu do Chřibské, padne-li kozoroh, jedem na Súlov. Padl kozoroh.

Vítejte, bratia!

Ve 3:30 nás vítá romantické autobusové nádraží v Bytče. Po 5ti kilometrovém pochodu uléháme mezi stromy a já si za raního kuropění nechávám zdát o známých Súlovských bigwallech. Barbucha mne budí kolem desáté hodiny a razíme zbylých pár km přes hřeben přímo ke skalám, kde má být pár jejích kamarádů.

Po takřka třech hodinách překračování údolí, v úmorném vedru a s jazyky na vestách, dorážíme pod skálu. Mapa co jsem jí měl vyfocenou v mobilu nebyla dostačující a jedno špatné odbočení mělo za následek celkové vyčerpání našich organismů, dehydrataci, počínající kurděje a především ztrátu morálky.


První dotyky

U skály potkáváme Barbušiny kamarády, takže kecáme, zevlujeme a já jsem po vylezení dvou šestek zralý na hospodu, což Barbucha neocenila. Ještě něco leze, pak valíme do kempu.

Súlovské skály jsou tvořeny tzv. súlovským slepencem, což je směs vápencových valounů a klasického vápence. Výsledek je zajímavý - někde je skála blíže klasickému Vápnu, ze kterého občas ční šutr a jinde jde zase o mnoho menších i větších (5-10cm) oblázků slepených vápencem. Většinou mi materiál přišel pro lezení velmi příznívý a méně oklouzatelný než klasické vápno, sic občas jsem se strachoval o stěžejní stup v podobě malého oblázku pod nohou a čekal kdy se vyloupne.

Trpíce akutním nedostatkem spánku a přehnanou hydratací v důsledku konzumace piva uléháme s Barbuchou do stanu ještě před jedenáctou hodinou večerní. Kulisu nám dělá brutální slejvák, bouřka, hromy, blesky a peklo řádící přímo nad Súlovem.

Disneyland

Dopoledne slunce pere jak na sahaře. Po nezbytných ranních rituálech se rozhodujeme, že budeme následovat kamarády (Mišáka, Jima, Radanu a Hanuše) do nového, údajně skvělého sektoru, který je po celý den ve stínu. Jmenuje se Disneyland.

Ten je vzdálený asi 1km od vesnice po hlavní silnici vedoucí na západ. Je tu něco kolem 10ti cest (6 - 9 UIAA). Rozlézáme se na dvou poctivých šestkách přes mnoho kruhů, Barbucha ještě vylézá koutovo-komínovou vzlínačku "Yosemitská" za 6+, když v tom nás překvapí slejvák. Ten trávíme skupinovou terapií na autobusové zastávce za účasti dvou láhví červeného vína. Chvíli poté co déšť ustal a skála začala schnout jsme uslyšeli ukrutný řev. I kol procházející tirusté se zastavují a s otevřenými ústy hledí vstříc skále - je to jasné, Mišák už naburácel Kunfu Pandy (8+/9-)... Pro nás to znamená jediné - je čas se vzchopit, odhodit prázdné sklo do potoka (kecám) a vyrazit (nekecám)!

Lezeme s Bárou nádhernou, mírně převislou cestičku Pumba za 7 s velmi zajímavým posledním krokem. V té době už vedle nás Mišák asi po desáté hází solidní držku do lana a jeho krvavé prsty a vymknuté kotníky nikoho nenechávají na pochybách, že Panda není zadarmo.

Kemping

Přístup ke skalám z nejbližší obce (Súlov) trvá asi 30 minut. Súlov je turistická destinace, takže v sezóně čekejte kemp plný lidí, aut a stanů. Dále pak ve spráchách pouze studenou vodu a na recepci benevolentní personál. Ve vesnici jsou dvě hospody kde se nevaří (doporučuji lezeckou knajpu "Na kopečku", občas se na venkovní zahrádce griluje) a jedna hospoda(v kempu) kde se vaří, v týdnu však zavírají už ve 22:00.

Večer v kempu proběhl za účasti jakéhosi Guru Járy a jeho skupiny asi 20ti věrných - pozorovali jsme záludné rituály, které tento mistr tantrických učení praktikoval na jednotlivé účastníky jeho seance s pomocí kouře, ohně a meditací.

Skály pod hradom

Další den jsme strávili lezbou v asi nejprofláklejším sektoru Súlova - Skály pod hradom a jeho okolí. Navzdory vedru bylo lezců skutečně mnoho a vyčkání večera (stín + odlidnění) v tomto sektoru a v tomto ročním období rozhodně doporučuji. My jsme toho docílili i za pomocí seknutého lana, které Barbucha po vylezení cesty Odysea (7) stahovala tak obratně, že se jeden jeho konec na 2x obtočil kolem olbřímího skalního výčnělku. Mnoho zástupů horských vůdců si nad tímto problémem lámalo hlavu, než byl konečně vyřešen (díky Hanušovi za rizikové slanění nepřístupným hložím!).

V sektorech pod hradom rozhodně stojí za vylezení nádherná, vyrovnaná cesta Tahiti (lehčí 6+) či 50ti metrová "Venušino čaro" (těžší 6-).

Co se klasifikace obtížnosti cest na Súlově týká, tak musím říct, že nejenom mě přišla celkem poctivá. Přičtu-li k tomuto faktu ještě občasnou potřebu vlastního jištění (většinou v cestách kolem 5 UIAA), nedoporučil bych Súlov naozaistným začátečníkům.

Závěrem dne jsme všichni slanili do hospody "Na kopečku", kde byla završena destrukce našich těl - tentokrát ze vnitř.

Následující den jsme se rozloučili s kamarády a vydali se ještě jednou do sektoru Disneyland - tam si Bára ještě trochu zaskákala v cestičce Timon (8-) a pak jsme se odporoučeli zpět do Čech (díky Honzo, díky Fero za odvoz!).

Více info o lezení na Súlově ZDE.

  • Maja

    zveřejněno: 2018-07-02 22:50:59

    Zdravím, moc prima článek. Jen poznámka na okraj - v kempu nemohl být žádný Guru Jára, poněvadž byl v ašrámu na druhém konci světa.

    Odpovědět na komentář

Odběr novinek

Pokud chctete být informováni o nově publikovaných článcích, zadejte níže svůj e-mail. Jakmile zde něco přibude, dostanete upozornění.

Jednacesta.cz podporuje:

respekt.cz hatefree.cz Létáte-li letadlem, zaplaťte za návrat CO2 zpět do půdy

Weblog

[14. 6. 2024]

Přidán Teplá arktida!.


[4. 11. 2022]

Přidán článek z dalšího zimního vandrování v Laponsku.


[13. 4. 2021]

Zločin v Ralsku


[3. 9. 2020]

Seskupil jsem fotky ze tří vandrů a dal je pod jeden stručný článek i s odkazy na fotogalerie.


[3. 6. 2020]

Svět se točí rychleji než stačím opečovávat svůj web, takže mám opět zpoždění! Přidal jsem zatím reportík z podzimních Alpiček s dívkou (vážné povídání) a odkaz na Kennedyho křenící Žert ze zimních Jeseníků (vtipné povídání); Brzy budou následovat další!


[26. 12. 2019]

Po delší době jsem přidal povídání z letních Mořských Alp: Mořské Alpy 2019, aneb možná poslední dobrodružství OČULovo a v nejbližších týdnech přidám pár dalších restů z roku 2019.


[28. 4. 2019]

Aktualizoval jsem sekci Fotky z vandrů - přidány čtyři kousky z let 2017 a 2018


[27. 4. 2019]

Mám tu report z letošního zimního výletu do Arktidy Inari 2019: Mrazové lázně


[3. 12. 2018]

Konečně jsem uveřejnil článek z podzimu: Napříč skotskou vysočinou, aneb voda je život, ale někdy taky smrt


[23. 9. 2018]

Letní výšlap na Grosses Wiesbachhorn (3.564m) - Stručný report z letního výšlapu v Alpách


[25. 5. 2018]

Inari 2018: Alone in the Cold, aneb Sám(a) v ledu - Konečně jsem se dokopal a dopsal zimní Finsko...


[7. 11. 2017]

Přidal jsem pár fotek z podzimního maškarního na Brdech.


[3. 8. 2017]

Íránské chození do kopce: letní výstup na mount Damávand (5.671 m n. m.) - Přidal jsem report z chození do kopce v Íránu.


[1. 8. 2017]

Krátký report z Kampermaueru


[13. 4. 2017]

Lezba v Juře, Jura v lezbě - surreální zmatenost pro dorost, psáno z pohledu pátého imaginárního účastníka zájezdu.


[30. 30. 2017]

Přijeli jsme ze severu, tuna je líčení: Finský Lemmenjoki v zimě: divočina i wellness na 68. rovnoběžce.


[23. 1. 2017]

Je zima, čas vandrů. Kennedy mi poslal report z našeho společného výletu do Krušných hor: První zimní alkovandr aneb Kennedyho krušné odpanění sněžnic a 14 dní na to sepsal Z Lípy do Lípy "na srabáka".


[15. 10. 2016]

Doplnil jsem povídání z Islandu: Překročení Islandu 2016: 400km pěšky Mordorem.


[24. 3. 2016]

Přidal jsem článek a fotky z putování zamrzlou finskou tajgou: Přes zamrzlé Laponsko: sobí stopou .


[2. 12. 2015]

Přidáno pár fotek z Brd: Brdy - holení chlupů.


[13. 11. 2015]

Po dlouhé odmlce jsem přidal povídání z 35 dní trvajícího dvoumužného vandru po severním Finsku a Norsku: Finsko/Norsko 2015: Zkrocená tajga neboli dva muži ve srubu Další články budou následovat.


[28. 1. 2015]

Přidal jsem report ze zimního přechodu Hardangerviddy: Zmrzlým perem: Zimní přechod náhorní plošiny Hardangervidda.


[7. 11. 2014]

Přidal jsem fotky z vandru podzimní Malou fatrou.


[20. 10. 2014]

Konečně jsem zkompletoval fotky a líčení z Grónska: Grónsko 2014: Výprava k jezeru Tasersiaq aneb 25 dní v pustině.


[27. 8. 2014]

Jsme zpět v ČR, výprava do Grónska byla úspěšná, fotky a líčení dáváme dohromady, více informací je zatím zde: http://gronsko2014.jednacesta.cz.


[6. 7. 2014]

Přidal jsem fotky a report z výšlapu na Piz Bernina (4,049 m) - českým stylem na alpský vrchol .


[18. 6. 2014]

Přidal jsem fotky z vandru Šumavou.


[15. 5. 2014]

Přidal jsem fotky z přechodu Jizerek a Krkonoš.


[4. 2. 2014]

Přidal jsem fotky ze zimního vandru přes vojenský výcvikový prostor Jince (Brdy).


[24. 1. 2014]

Ve fotogalerii z vandrů přibylo pár věcí: Javorníky - leden 2014 a Brdy - Leden 2014 - Bleskovka.


[11. 12. 2013]

Přidal jsem fotky a report z odpočinkového zimního vandru přes Jizerky.


[17. 10. 2013]

Konečně jsem zkompletoval líčení a fotky z Urho Kekkonen 2013 - vandr podzimní finskou tajgou. Byl to nejhezčí vandr mého života:)


[21. 4. 2013]

Soarss mi dodala report z jejich cyklovejletu po španělským ostrově Menorca: Menorcou na kolech Je tam i pár fotek, tak to omrkněte.


[21. 3. 2013]

Odemykám report ze zimního přechodu Slavkovského lesa: Zimní přechod Slavkovského lesa - příběh tří kamarádů: Vysoký, Hubený a Studený a zároveň přidávám spřízněnou fotogalerii.


[6. 3. 2013]

Dopsal jsem líčení z vandru hlubokou stopou: Zimní vandr přes Lužické hory - hlubokou stopou.


[29. 11. 2012]

Přidal jsem pár fotek z vandru po Rychlebskejch horách a Polsku: Rychlebské hory a Polsko.


[24. 10. 2012]

Přidal jsem pár fotek z Maroka: Maroko 2012 - Na turistu.


[19. 8. 2012]

Přidal jsem pár fotek do fotogalerie Alpy - Pitztal 2012.


[2. 8. 2012]

Dopsal jsem stručný report o Lezeckém zájezdu do Frankenjury.


[17. 7. 2012]

Přidal jsem článek o tom Jak jsem Barbuchu vyvezl na Súlov a zároveň zejtra razíme do Jury drtit v dešti 5tky!! Jo a beru foťák, takže něco přibude...


[23. 4. 2012]

Přidal jsem článek o Lezecké výpravě do jižní Francie a zároveň pár fotek z téže akce.


[14. 3. 2012]

Přidal jsem Joskův deník z výstupu na Mera Peak v Himalájích roku 2009.


[4. 3. 2012]

Přidal jsem pár fotek ze zasněžených Krkonoš


[13. 2. 2012]

Špicberky 2008 - výprava do arktické pustiny, aneb 14 dní divočinou s hladem v zádech - po čtyřech letech jsem přidal líčení z cesty po Špicberkách z roku 2008.


[1. 2. 2012]

Deník z výpravy do rumunského pohoří Apuseni roku 2003 - přidán prastarý deník z putování Rumunskem.


[29. 1. 2012]

Zimní bivak v Jizerkách - zahrabat se do sněhu


[30. 10. 2011]

Vandr Střela 2011 (Silver River) - další návštěva divoké řeky Střely.


[28. 10. 2011]

Klimakterium 2011 - 4denní pochod přes slovenské pohoří Vihorlat.


[30. 9. 2011]

Maroko 2011 - 14ti denní lezecko-poznávací vejlet do Maroka.


[21. 8. 2011]

Kungsleden - 450km napříč Laponskem daleko za polární kruh.


[17. 2. 2011]

Krušnohora 2011 - Krušnohorské mlžné trápení bylo pouze pro silné povahy s kladným vztahem ke slivovici...


[29. 1. 2011]

Vandr Brdy - leden 2011 - zimní víkendovej vandr z hospody U Paviána na kemp Swamp.


[24. 10. 2010]

Jizerky na podzim 2010 - Fotky z víkendový štreky Hospoda u Kozy - Hejnice.


[19. 7. 2010]

Alpy 2010 - Silvretta - 15 fotek z Alp.


[8. 7. 2010]

Nízké Tatry 2010 - Pár fotek z Nízkých Tater - přechod hlavního hřebene.


[17. 1. 2010]

Zimní přechod části Beskyd - 8 neohrožených polárníků vedených velkým Rykatánem... nezapadli!.


[17. 12. 2009]

England 2009 - Fotky z anglie - kvůli práci nebylo moc času na focení, tak jenom pár obrázků z národního parku Dartmoor a z Plymouthu (město za hranicí)...


[18. 7. 2009]

Alpy 2009 - Bernina gruppe - Pár dní v Alpách na hracicích Itálie a Švýcarska, bylo zrovna pěkný počasí na vylezení několika kopců...


[23. 12. 2008]

Zima na Islandu - Po 10ti denním putování Islandem jsme zjistili, že v zimě je tu opravdu zima a vítr opravdu fouká... Za to tu nepotkáte turistu - možná proto, že slunce vychází na 4-5 hodin děnně (přičemž je stejně většinou zataženo)...


[4. 8. 2008]

Svalbard 2008 - Heroický přechod části Špicberk v 5ti lidech plný potu, krve, deště a ledového větru... no vlastně až na odsunutí odletu o den to bylo bez zádrhelů..


[28. 6. 2008]

Roháče 2008 - jeden z tréningových treků přípravy na Špicberky..


[31. 5. 2008]

Krkonoše 2008 - 2 denní vejlet do Krkonoš.


[1. 5. 2008]

Střela 2008 (Silver River) - víkendový vandr kol divoké řeky Střely.


[12. 2. 2008]

Zimní vandr po Jeseníkách - Právě jsem se vrátil z Hradu.. eee, z vlaku, no prostě zimní přechod Jeseník úspěšně zakončen...


[2. 11. 2007]

Vandr T. O. Divizna 2007 - Jeden ze skvělejch vandrů na Divizně.


[27. 7. 2007]

Alpy 2007 - výstup na Grossvenediger (3666 m.n.m)


[2. 8. 2007]

Alpy 2007 - Ortler - Par vejletu do alp a tudiz neco kycovitych fotek zde...


[12. 7. 2006]

Skotsko - Paradni zem, supr dest, supr priroda, supr lidi a paradni pivo...


[11. 2. 2006]

Sherpalimit 2006 - První a zatím zároveň poslední ročník extrémního treku Sherpalimit.


12. 6. 2005

Vandr Beskydy - léto 2005 - Z Rožnova pod Radhoštěm po Česko-Slovenskejch hranicích na Lysou horu...


22. 1. 2005

Zimní vandr přes Labské pískovce - lednový pochod z Děčína do Jetřichovic a Chřibský.


13. 11. 2004

Děčínský sněžník 2004 - Zimní vandr - z Děčína přes Ostrov na Děčínský Sněžník.


27. 9. 2004

Rumunsko - Retezat - dneska sem se vratil z Rumunska z Retezatu, takze pridano par fotek...


15. 8. 2003

Roháče 2003 - s Pandou, Barbuchou a Joskou v Západních Tatrách.


24. 7. 2003

Rumunsko 2003 - další trek po Rumunsku.


23. 8. 2002

Rumunsko - Apuseni 2002 - 14ti denní vejlet do rumunského pohoříčka Apuseni.