Lezecký zájezd do německé Jury - zpráva z míst kde se magnéziem nešetří

Nejasná zpráva o výpravě do jižní Francie (lezení v Seynes, Chaulet)

Původní Outdoorařův záměr byl o něco troufalejší - zajet do Alp, vystoupat krpál do 2000 m. n m. a vylézt pár skalních vícedélek poblíž vrcholu Dachsteinu. Počasí však bylo neúprosné - den před odjezdem se nebe zbarvilo do černa a alpské vrcholy obejmul studený vichr z hor seslaný nejspíš samotným Krakonošem. Po konzultaci s Mistrem počasí Jánem Zákopčaníkem bylo bohužel třeba slevit z velikášských alpských plánů a zvolit jinou variantu.

Stručná data:

kdy: 19. 7. - 23. 7. 2012
kde: Frankenjura
Účastníci: Joska, Honzík, Barbucha, Přemek, Newman, Pepíno, Márty

O autorovi:

"Jsem tvůrce tohoto webu, vandrák, skalkař, pankáč, frontman kapely TZ!, příležitostný fotograf, ajťák, učitel, příznivec severské přírody a milovník ptactva."

-- Přemek

Sedlání plechových ořů

Vzhledem k tomu, že dešťové přeháňky byly hlášeny na celém území starého kontinentu, rozhodli jsme se pro méně smělý projekt - překonat několik 30ti metrových bigwallů v německé Juře (též známé pod pojmem Frankenjura). Nikdo z outdoorařů v Juře ještě nebyl a jelikož je známo, že tam jezdí trénovat machři s velikými svaly i penisy (ano, ti samí které lze potkat v BBčku či Lokálu), bylo rozhodnuto - v pátek ráno naložíme kýble s magnéziem a valíme do němec.

Posádka dvou aut byla následující: Outdooraři Joska s Přemyslem, Trenér Ňůmen a jeho svěřenec Márty, jediná zkušená (Jurou již odpaněná) žena v našem kolektivu - Barbucha a pískomil Pepíno s horským svůdcem Honzíkem. Lichý počet účastníků zájezdu zaručoval jistou výhodu v nepředpokládatelných situacích (viz. níže.) a také více místa v autě.

Kváky

Trenér s Pepínem a Mártym vyrazili na cestu již ve čtvrtek večer, v pátek ráno pak zalezli pár cest na skalkách blízko Konigsteinu, kde je střetla posádka našeho vozu: přijeli jsme a začalo hustě pršet. Rozhodli jsme se pro obhlídku věhlasného jurského terénu a po hodině brouzdání lesem jsme objevili několik, cca 12ti metrových bigwallů - sic porostlých mechem, zato však dobře odjištěných borháky. Na všechny krom Trenéra s Pepínem dolehla mrzutost, déšť zesílil.

Pro ty co Juru jakožto ráj sportovních lezců neznají: jedná se o rozsáhlé území v Bavorsku (cca 100 km za hraničním přechodem Rozvadov). Jednotlivé skalní oblasti jsou rozeseté jednotky až desítky Km od sebe, jsou menší a je jich hodně (celkem je v německé Juře prý 7000 cest). To znamená, že bez auta a tištěného průvodce jste prakticky vyřízení a musíte jít na levné a dobré bavorské pivo. Knižní průvodce je tvořen dvěma tlustými svazky (dá se v ČR bez problémů koupit, je německy). Skála je tvořena vápencem který nabízí převážně sportovně odjištěné cesty v obvyklých délkách do 20ti metrů. Vápenec je tu kvalitní, kompaktní a dokonce méně oklouzaný než na skalách v Srbsku u Berouna! Zvěsti praví, že v Juře vznikla klasifikace obtížnosti UIAA a Adam Ondra zde přišel o panictví...

Řešení nastalé situace navrhla jako první Barbucha: "Přesuňme se jinam! Třeba někam kde budou jurské bigwally dosahovat výše nad 15 metrů a mechu bude po skrovnu..." Joskovi s Honzíkem okamžitě probliknula hlavami myšlenka na záložní plán pro případ špatného počasí - na konzumaci plechovkových piv značky Kozel, které Joska (jakožto starý zkušený pašerák) provezl v kufru svého sedanu přes západní hranici. Tito dva tedy souhlasili a ani ostatní nebyli proti.

Barbucha vedoucí lesem šik zmoklých mongoloidů rozhodla, že se pojede do oblasti romantického názvu Desetikámen (pro nás němčináře Zehnerstein). Oblast se měla vyznačovat 30ti metrovými stěnami, lehčím lezením a blízkostí kempu.



Kemp ve vísce Untertrubach se rozkládá asi 300m od skal, stojí 6 euro za osobo-noc a má přívětivou, sic dosti puntičkářskou šéfovou - paní Einzwei. Voda ve sprchách zde teče studená, ale za příplatek půl eura si můžete předplatit na pár minut teplou. Pánské záchody jsou obdařeny pouze dvěma mísami, takže čekání v ranní frontě před kabinkami přináší nevšední, nejen čichové zážitky.

Desetikámen - dotknout se hvězd

Ráno nepršelo, takže jsem byl Barbuchou předčasně vzbuzen a jako první jsme vyrazili na skálu. Desetikámen je vzhledný, asi 30ti metrový masív (viz. foto) kousek od silnice mezi Wolfsbergem a Untertrubachem. My s Barbuchou jsme rychle naburáceli do nějaké pětky na rozlez, zatímco ostatní (včetně místních nativců) se začali ospale trousit ke skále a zvažovat kterým směrem dosáhnout vrcholu. K tomu se vztahuje i historka o tzv. "uteklém laně":

Jelikož Trenér nalezl do skály společně s Pepínem, Márty - lezecky nejmladší z naší party a teprve se otrkávající v otevřeném terénu, se dohodl s Outdoorařem Joskou a horským svůdcem Honzíkem, že poleze s nimi. Toto trojčlenné lezecké družstvo zdá se naakumulovalo netradiční, inovátorské metodické postupy a výsledkem byl Márty 30m nad zemí sedící ve štandu, postrádaje však lano. Všichni, včetně nativců na něj zírali jak puci, pouze Joska, jakožto certifikovaný zdravotník nezaváhal a ni nepodobný Davidu Hasselhoffovi, vrhnul se s lanem vertikálně vzhůru na záchranou misi...

Já se zatím s Barbuchou rozlezl na pohodové 30ti metrové pětce Kurze Langeweile a pak jsme pokračovali přes těžší kousky, až se Barbucha zasekla v prekérním převisu cesty Affenschaukel (8-). Přes den střídavě pršelo a svítilo slunce, takže to bylo takové rozporuplné lezení, ale je ke cti Desetikamenu, že schne rychle.

Strnulý kopec

Další den nás čekal asi 30ti kilometrový přesun do oblasti Strnulý kopec (Stierberg). Cestou jsme se zastavili obhlédnout profláknutý Leupoldstein plný čechů (oblast se mi nelíbila, vřele jí nedoporučuji), který je od Strnulého kopce za humny. Stierberg nabízí příjemné lezení v nádherném bukovém lese, skála je tam až 35m vysoká a lidí jsme zaznamenali o něco méně než na Leupoldsteinu. Slunce tam nesvítí. My jsme zakotvili v sektoru Stierberger Gemsenwand ve kterém se všichni účastníci zájezdu do syta vyřádili na cestách od pátého do sedm plustého stupně obtížnosti. Mártymu už lano ani jednou neuteklo a den byl završen romantickou rozcvičkou při západu slunce na místním parkplatze.

Roter Fels

Poslední a zároveň návratový den (pondělí) jsme završili pobytem v oblasti Roter Fels. Zde jsem sklidil plody své několikaleté lezecké kariéry epickým výstupem: 37m dlouhou cestou Schaumschläger (7-). V závěru této vytrvalostní kolmice je převis ve kterém se mi sice promítl celý život, ale navzdory omdlévajícím rukám a celotělové křeči mne nakonec Odin pomohl zdolat tuto nádhernou linii bez jediného odsedu a stanovil tak můj nový osobní rekord. Nic na tom nezmění ani zvěsti škarohlídů a Pepína o tom, že cesta je ve skutečnosti pouze za 6+. Jestli se v této oblasti vyskytnete, nenechte si ujít nejhezčí Jurskou pětku s názvem Softmover a nejtěžší Jurskou sedmplusku Optimist - ta se Barbuše tak zalíbila, že se rozhodla o její opakované zdolání o týden později a s nějakými cizími kamarády...

    Odběr novinek

    Pokud chctete být informováni o nově publikovaných článcích, zadejte níže svůj e-mail. Jakmile zde něco přibude, dostanete upozornění.

    Jednacesta.cz podporuje:

    respekt.cz hatefree.cz Létáte-li letadlem, zaplaťte za návrat CO2 zpět do půdy

    Weblog

    [14. 6. 2024]

    Přidán Teplá arktida!.


    [4. 11. 2022]

    Přidán článek z dalšího zimního vandrování v Laponsku.


    [13. 4. 2021]

    Zločin v Ralsku


    [3. 9. 2020]

    Seskupil jsem fotky ze tří vandrů a dal je pod jeden stručný článek i s odkazy na fotogalerie.


    [3. 6. 2020]

    Svět se točí rychleji než stačím opečovávat svůj web, takže mám opět zpoždění! Přidal jsem zatím reportík z podzimních Alpiček s dívkou (vážné povídání) a odkaz na Kennedyho křenící Žert ze zimních Jeseníků (vtipné povídání); Brzy budou následovat další!


    [26. 12. 2019]

    Po delší době jsem přidal povídání z letních Mořských Alp: Mořské Alpy 2019, aneb možná poslední dobrodružství OČULovo a v nejbližších týdnech přidám pár dalších restů z roku 2019.


    [28. 4. 2019]

    Aktualizoval jsem sekci Fotky z vandrů - přidány čtyři kousky z let 2017 a 2018


    [27. 4. 2019]

    Mám tu report z letošního zimního výletu do Arktidy Inari 2019: Mrazové lázně


    [3. 12. 2018]

    Konečně jsem uveřejnil článek z podzimu: Napříč skotskou vysočinou, aneb voda je život, ale někdy taky smrt


    [23. 9. 2018]

    Letní výšlap na Grosses Wiesbachhorn (3.564m) - Stručný report z letního výšlapu v Alpách


    [25. 5. 2018]

    Inari 2018: Alone in the Cold, aneb Sám(a) v ledu - Konečně jsem se dokopal a dopsal zimní Finsko...


    [7. 11. 2017]

    Přidal jsem pár fotek z podzimního maškarního na Brdech.


    [3. 8. 2017]

    Íránské chození do kopce: letní výstup na mount Damávand (5.671 m n. m.) - Přidal jsem report z chození do kopce v Íránu.


    [1. 8. 2017]

    Krátký report z Kampermaueru


    [13. 4. 2017]

    Lezba v Juře, Jura v lezbě - surreální zmatenost pro dorost, psáno z pohledu pátého imaginárního účastníka zájezdu.


    [30. 30. 2017]

    Přijeli jsme ze severu, tuna je líčení: Finský Lemmenjoki v zimě: divočina i wellness na 68. rovnoběžce.


    [23. 1. 2017]

    Je zima, čas vandrů. Kennedy mi poslal report z našeho společného výletu do Krušných hor: První zimní alkovandr aneb Kennedyho krušné odpanění sněžnic a 14 dní na to sepsal Z Lípy do Lípy "na srabáka".


    [15. 10. 2016]

    Doplnil jsem povídání z Islandu: Překročení Islandu 2016: 400km pěšky Mordorem.


    [24. 3. 2016]

    Přidal jsem článek a fotky z putování zamrzlou finskou tajgou: Přes zamrzlé Laponsko: sobí stopou .


    [2. 12. 2015]

    Přidáno pár fotek z Brd: Brdy - holení chlupů.


    [13. 11. 2015]

    Po dlouhé odmlce jsem přidal povídání z 35 dní trvajícího dvoumužného vandru po severním Finsku a Norsku: Finsko/Norsko 2015: Zkrocená tajga neboli dva muži ve srubu Další články budou následovat.


    [28. 1. 2015]

    Přidal jsem report ze zimního přechodu Hardangerviddy: Zmrzlým perem: Zimní přechod náhorní plošiny Hardangervidda.


    [7. 11. 2014]

    Přidal jsem fotky z vandru podzimní Malou fatrou.


    [20. 10. 2014]

    Konečně jsem zkompletoval fotky a líčení z Grónska: Grónsko 2014: Výprava k jezeru Tasersiaq aneb 25 dní v pustině.


    [27. 8. 2014]

    Jsme zpět v ČR, výprava do Grónska byla úspěšná, fotky a líčení dáváme dohromady, více informací je zatím zde: http://gronsko2014.jednacesta.cz.


    [6. 7. 2014]

    Přidal jsem fotky a report z výšlapu na Piz Bernina (4,049 m) - českým stylem na alpský vrchol .


    [18. 6. 2014]

    Přidal jsem fotky z vandru Šumavou.


    [15. 5. 2014]

    Přidal jsem fotky z přechodu Jizerek a Krkonoš.


    [4. 2. 2014]

    Přidal jsem fotky ze zimního vandru přes vojenský výcvikový prostor Jince (Brdy).


    [24. 1. 2014]

    Ve fotogalerii z vandrů přibylo pár věcí: Javorníky - leden 2014 a Brdy - Leden 2014 - Bleskovka.


    [11. 12. 2013]

    Přidal jsem fotky a report z odpočinkového zimního vandru přes Jizerky.


    [17. 10. 2013]

    Konečně jsem zkompletoval líčení a fotky z Urho Kekkonen 2013 - vandr podzimní finskou tajgou. Byl to nejhezčí vandr mého života:)


    [21. 4. 2013]

    Soarss mi dodala report z jejich cyklovejletu po španělským ostrově Menorca: Menorcou na kolech Je tam i pár fotek, tak to omrkněte.


    [21. 3. 2013]

    Odemykám report ze zimního přechodu Slavkovského lesa: Zimní přechod Slavkovského lesa - příběh tří kamarádů: Vysoký, Hubený a Studený a zároveň přidávám spřízněnou fotogalerii.


    [6. 3. 2013]

    Dopsal jsem líčení z vandru hlubokou stopou: Zimní vandr přes Lužické hory - hlubokou stopou.


    [29. 11. 2012]

    Přidal jsem pár fotek z vandru po Rychlebskejch horách a Polsku: Rychlebské hory a Polsko.


    [24. 10. 2012]

    Přidal jsem pár fotek z Maroka: Maroko 2012 - Na turistu.


    [19. 8. 2012]

    Přidal jsem pár fotek do fotogalerie Alpy - Pitztal 2012.


    [2. 8. 2012]

    Dopsal jsem stručný report o Lezeckém zájezdu do Frankenjury.


    [17. 7. 2012]

    Přidal jsem článek o tom Jak jsem Barbuchu vyvezl na Súlov a zároveň zejtra razíme do Jury drtit v dešti 5tky!! Jo a beru foťák, takže něco přibude...


    [23. 4. 2012]

    Přidal jsem článek o Lezecké výpravě do jižní Francie a zároveň pár fotek z téže akce.


    [14. 3. 2012]

    Přidal jsem Joskův deník z výstupu na Mera Peak v Himalájích roku 2009.


    [4. 3. 2012]

    Přidal jsem pár fotek ze zasněžených Krkonoš


    [13. 2. 2012]

    Špicberky 2008 - výprava do arktické pustiny, aneb 14 dní divočinou s hladem v zádech - po čtyřech letech jsem přidal líčení z cesty po Špicberkách z roku 2008.


    [1. 2. 2012]

    Deník z výpravy do rumunského pohoří Apuseni roku 2003 - přidán prastarý deník z putování Rumunskem.


    [29. 1. 2012]

    Zimní bivak v Jizerkách - zahrabat se do sněhu


    [30. 10. 2011]

    Vandr Střela 2011 (Silver River) - další návštěva divoké řeky Střely.


    [28. 10. 2011]

    Klimakterium 2011 - 4denní pochod přes slovenské pohoří Vihorlat.


    [30. 9. 2011]

    Maroko 2011 - 14ti denní lezecko-poznávací vejlet do Maroka.


    [21. 8. 2011]

    Kungsleden - 450km napříč Laponskem daleko za polární kruh.


    [17. 2. 2011]

    Krušnohora 2011 - Krušnohorské mlžné trápení bylo pouze pro silné povahy s kladným vztahem ke slivovici...


    [29. 1. 2011]

    Vandr Brdy - leden 2011 - zimní víkendovej vandr z hospody U Paviána na kemp Swamp.


    [24. 10. 2010]

    Jizerky na podzim 2010 - Fotky z víkendový štreky Hospoda u Kozy - Hejnice.


    [19. 7. 2010]

    Alpy 2010 - Silvretta - 15 fotek z Alp.


    [8. 7. 2010]

    Nízké Tatry 2010 - Pár fotek z Nízkých Tater - přechod hlavního hřebene.


    [17. 1. 2010]

    Zimní přechod části Beskyd - 8 neohrožených polárníků vedených velkým Rykatánem... nezapadli!.


    [17. 12. 2009]

    England 2009 - Fotky z anglie - kvůli práci nebylo moc času na focení, tak jenom pár obrázků z národního parku Dartmoor a z Plymouthu (město za hranicí)...


    [18. 7. 2009]

    Alpy 2009 - Bernina gruppe - Pár dní v Alpách na hracicích Itálie a Švýcarska, bylo zrovna pěkný počasí na vylezení několika kopců...


    [23. 12. 2008]

    Zima na Islandu - Po 10ti denním putování Islandem jsme zjistili, že v zimě je tu opravdu zima a vítr opravdu fouká... Za to tu nepotkáte turistu - možná proto, že slunce vychází na 4-5 hodin děnně (přičemž je stejně většinou zataženo)...


    [4. 8. 2008]

    Svalbard 2008 - Heroický přechod části Špicberk v 5ti lidech plný potu, krve, deště a ledového větru... no vlastně až na odsunutí odletu o den to bylo bez zádrhelů..


    [28. 6. 2008]

    Roháče 2008 - jeden z tréningových treků přípravy na Špicberky..


    [31. 5. 2008]

    Krkonoše 2008 - 2 denní vejlet do Krkonoš.


    [1. 5. 2008]

    Střela 2008 (Silver River) - víkendový vandr kol divoké řeky Střely.


    [12. 2. 2008]

    Zimní vandr po Jeseníkách - Právě jsem se vrátil z Hradu.. eee, z vlaku, no prostě zimní přechod Jeseník úspěšně zakončen...


    [2. 11. 2007]

    Vandr T. O. Divizna 2007 - Jeden ze skvělejch vandrů na Divizně.


    [27. 7. 2007]

    Alpy 2007 - výstup na Grossvenediger (3666 m.n.m)


    [2. 8. 2007]

    Alpy 2007 - Ortler - Par vejletu do alp a tudiz neco kycovitych fotek zde...


    [12. 7. 2006]

    Skotsko - Paradni zem, supr dest, supr priroda, supr lidi a paradni pivo...


    [11. 2. 2006]

    Sherpalimit 2006 - První a zatím zároveň poslední ročník extrémního treku Sherpalimit.


    12. 6. 2005

    Vandr Beskydy - léto 2005 - Z Rožnova pod Radhoštěm po Česko-Slovenskejch hranicích na Lysou horu...


    22. 1. 2005

    Zimní vandr přes Labské pískovce - lednový pochod z Děčína do Jetřichovic a Chřibský.


    13. 11. 2004

    Děčínský sněžník 2004 - Zimní vandr - z Děčína přes Ostrov na Děčínský Sněžník.


    27. 9. 2004

    Rumunsko - Retezat - dneska sem se vratil z Rumunska z Retezatu, takze pridano par fotek...


    15. 8. 2003

    Roháče 2003 - s Pandou, Barbuchou a Joskou v Západních Tatrách.


    24. 7. 2003

    Rumunsko 2003 - další trek po Rumunsku.


    23. 8. 2002

    Rumunsko - Apuseni 2002 - 14ti denní vejlet do rumunského pohoříčka Apuseni.