Zimní Laponsko 2022 - opět za hranicí!

ČLÁNEK: Inari 2018: Alone in the Cold, aneb Sám(a) v ledu

Uff, trvalo to! Nejdřív dva roky zavřenej v český pixle kvůli covidu a pak narození potomka následované jednou z nejkrutějších věcí, jež může dobrodruha potkat – rodinným životem! Jeden by málem zapomněl, že za mlada jezdil do divočiny a užíval si i něco jiného, než dětský povyk, nevyspalost, či utírání potomkova zadku. Bylo na čase si doma vyjednat čtrnáctidenní výjimku z výše uvedených záležitostí a nechat v tom moji Kristýnku samotnou. Naštěstí jsem si vybral tolerantní a chápavou dívku, takže mi dala volno bez problémů. Rok 2022 je rokem návratu na dálný sever!


Stručná data:

kdy: 9. března - 20. března 2022
kde: Finsko
Délka pochodu: cca 110 km

O autorovi:

"Jsem tvůrce tohoto webu, vandrák, skalkař, pankáč, frontman kapely TZ!, příležitostný fotograf, ajťák, učitel, příznivec severské přírody a milovník ptactva."

-- Přemek


Zimní válka

Vše vypadalo idylicky, jen jsem musel slíbit Kristýně, že nepojedu sám. To aby se cítila bezpečněji, že prý tak spíše neumrznu, vrátím se k rodině a budu zase spořádaný family man.

Najít parťáky nebyl problém, nejdřív chtělo jet asi tak 20 lidí, ale k mému klidu se nakonec skupina ustálila na počtu čtyři dospělí a jeden plod. Nabral jsem dva ověřené seveřany Matěje a Marcela (viz. článek) a navrch přihodil ještě ověřenější babu Barbuchu (viz. Lezení skálou ), toho času čerstvě v jináči, takže s plodíkem (tímto zdravím její nedávno se narodivší dcerku!). Parta byla hotová, trasa vymyšlená a letenky nakoupené na 7. března 2022.

Jak asi víte, 24. února zaútočili russáci na Ukrajinu. Tahle ultraprasárna mi na morálce zrovna nepřidala a nebyl jsem si zcela jist, zda je vhodné opustit rodinu. Přemílal jsem o tom zleva doprava, zprava doleva, nevěda, zda začít budovat rodinný protiatomový kryt, dát se naverbovat do armády, nebo se nechat pro sychr pokřtít. Nakonec jsem došel k závěru, že pojedu – při nejhorším narukuju za Finy. V přírodě jsem jako doma, s flintou jsem se naučil už kdysi na Špicberkách a navíc Fini s russákama už válčili, takže budou vědět, do čeho jdou.

S plodem podél plotu

Trasu jsem měl doporučenou od kamarádů a pouze jsem si jí vyšperkoval. Startovali jsme uprostřed ničeho (zove se to Petsikko), na silnici E75 asi 70 km severně od Inari ve finském Laponsku (cca 69.5° stupeň severní šířky). Štreka vycházela na něco přes 100 km s cílem v sámské vesnici Sevettijarvi. Půlku pochodu jsme strávili na skůtrové cestě podél sobího plotu, druhou půlku jsme si pak užili mimo stopu, tak jak to mám rád.

První den po noci strávené na letišti, následném letu a dopravou taxíkem jsme byli vyvrženi uprostřed divočiny až kolem půl páté hodiny odpolední. Původně jsem měl v plánu ujít pouze pár km a poté rozbít tábor, nicméně jsme byli tak nadržení na pochod, že jsme urvali asi 17 km a kempili až u ohýnku v kotě u jezera Jottijärvi.

Trochu jsem se obával o naší březí zástupkyni něžného pohlaví. Na takovémto výletě byla totiž poprvé. Nicméně obavy se ukázaly býti liché hned zkraje, asi půl hodiny před cílem prvního dne. Noc byla černá jak pytle na russáky, teplota někde kolem 10ti pod nulou a čekal nás monotónní pochod přes zamrzlé jezero.

Zatímco Marcel na pauze těžce oddechoval, zeptal jsem se Barbuchy, jak to zvládá a jestli nechce s něčím pomoci. Odvětila mi, že je to v pohodě a že je ráda, že se člověk při tomto typu pochodu nezadýchává (což se jí na skialpových akcích prý stává běžně). Heh, ona je dost drsná, ale stejně si myslím, že na její ohromnou fyzičku měl kromě Marcelova nevyspání a mého covidu vliv i jakýsi zázračný těhotenský hormon:) (S Matějem Báru nesrovnávám, jelikož on je běhavý extrémista a tou dobou už byl asi tak v půlce jezera).

Následující dny probíhaly bez větších výkyvů čehokoliv. Spali jsme na střídačku ve stanech a v Kotách/Laavu, pochodovalo se na rozhraní tajgy a tundry stále jednotvárně podél sobího plotu. Kdyby nás někdo nakreslil či vyfotil, scéna by se jmenovala čtyři lidé a plot, nicméně ve skutečnosti by to bylo jinak: čtyři lidé a plod a plot!

Konečně off-track

Sníh byl rychlý a počasí nám přálo, po pár dnech jsme se doklouzali do koty Skiehtsaras taukokota, kde pro nás končila skůtrovka. Na prošlapávání stopy jsem se těšil, to je ta pravá dřina a romantika. Ale ejhle, opět šlo vše jak po drátkách a nejvíc jsme se zapotili leda tak při odklízení několika kubíků sněhu z vnitřku kadibudky. Vlastně i ten covid jsem přechodil (přeběžkoval) a rukovat do finské armády též nebylo třeba. Na to, jaká apokalypsa se rýsovala před odletem celkem slušný výsledek!

Následovaly pohodové dny v pustině, kdy jsme pomalu sestupovali z tundry do tajgy a kombinovali při tom nocování ve stanech s finskými sruby. Barbucha se naučila vzácnému umění všech polárníků – ovládání benzinového vařiče a já, ačkoliv jsem se převelice snažil, jsem tzv. "na dírce" opět nechytil žádnou rybu. Jako každý rok.

Sobí bobky

Poté, co jsme se doprcatěli do Sevettijarvi a čapli bus směr Inari, nás, jako vždy v Inari, přivítala severská sámice Zuzka ze Starého města. Poskytla nám přístřeší i kulturní vyžití tak, že jsme si mohli opět užít nejlepší hospodu za severní točnou - Papanu (v překladu "sobí bobky"). Za to patří Zuzce věčné díky. V zimě na její počest postavím na Brdech sněhuláka.

Závěrem se sluší říct, že až na ojedinělé technické problémy s mazáním lyží a rybařením na dírce (neplést s mazáním dírky a rybařením na lyžích), bylo vše pohádkové. To ale též znamená, že tu nemám moc o čem psát (zkoukněte alespoň video níže). Za hlavní a veliký úspěch tak považuji to, že Barbušin plod byl v klidu a teple doručen do cíle:)

Příště tedy očekávám dobrodružství... ale né, nehlaste se všichni! Půjdu sám a třeba zavzpomínám na léta OČULství! Jen nevím, kdy to příště, bude – za pár dní totiž vyleze na svět další potomek:D

Krátký videosestřih z výletu:

Výběr z fotografií:


  Odběr novinek

  Pokud chctete být informováni o nově publikovaných článcích, zadejte níže svůj e-mail. Jakmile zde něco přibude, dostanete upozornění.

  Jednacesta.cz podporuje:

  respekt.cz hatefree.cz Létáte-li letadlem, zaplaťte za návrat CO2 zpět do půdy

  Weblog

  [14. 6. 2024]

  Přidán Teplá arktida!.


  [4. 11. 2022]

  Přidán článek z dalšího zimního vandrování v Laponsku.


  [13. 4. 2021]

  Zločin v Ralsku


  [3. 9. 2020]

  Seskupil jsem fotky ze tří vandrů a dal je pod jeden stručný článek i s odkazy na fotogalerie.


  [3. 6. 2020]

  Svět se točí rychleji než stačím opečovávat svůj web, takže mám opět zpoždění! Přidal jsem zatím reportík z podzimních Alpiček s dívkou (vážné povídání) a odkaz na Kennedyho křenící Žert ze zimních Jeseníků (vtipné povídání); Brzy budou následovat další!


  [26. 12. 2019]

  Po delší době jsem přidal povídání z letních Mořských Alp: Mořské Alpy 2019, aneb možná poslední dobrodružství OČULovo a v nejbližších týdnech přidám pár dalších restů z roku 2019.


  [28. 4. 2019]

  Aktualizoval jsem sekci Fotky z vandrů - přidány čtyři kousky z let 2017 a 2018


  [27. 4. 2019]

  Mám tu report z letošního zimního výletu do Arktidy Inari 2019: Mrazové lázně


  [3. 12. 2018]

  Konečně jsem uveřejnil článek z podzimu: Napříč skotskou vysočinou, aneb voda je život, ale někdy taky smrt


  [23. 9. 2018]

  Letní výšlap na Grosses Wiesbachhorn (3.564m) - Stručný report z letního výšlapu v Alpách


  [25. 5. 2018]

  Inari 2018: Alone in the Cold, aneb Sám(a) v ledu - Konečně jsem se dokopal a dopsal zimní Finsko...


  [7. 11. 2017]

  Přidal jsem pár fotek z podzimního maškarního na Brdech.


  [3. 8. 2017]

  Íránské chození do kopce: letní výstup na mount Damávand (5.671 m n. m.) - Přidal jsem report z chození do kopce v Íránu.


  [1. 8. 2017]

  Krátký report z Kampermaueru


  [13. 4. 2017]

  Lezba v Juře, Jura v lezbě - surreální zmatenost pro dorost, psáno z pohledu pátého imaginárního účastníka zájezdu.


  [30. 30. 2017]

  Přijeli jsme ze severu, tuna je líčení: Finský Lemmenjoki v zimě: divočina i wellness na 68. rovnoběžce.


  [23. 1. 2017]

  Je zima, čas vandrů. Kennedy mi poslal report z našeho společného výletu do Krušných hor: První zimní alkovandr aneb Kennedyho krušné odpanění sněžnic a 14 dní na to sepsal Z Lípy do Lípy "na srabáka".


  [15. 10. 2016]

  Doplnil jsem povídání z Islandu: Překročení Islandu 2016: 400km pěšky Mordorem.


  [24. 3. 2016]

  Přidal jsem článek a fotky z putování zamrzlou finskou tajgou: Přes zamrzlé Laponsko: sobí stopou .


  [2. 12. 2015]

  Přidáno pár fotek z Brd: Brdy - holení chlupů.


  [13. 11. 2015]

  Po dlouhé odmlce jsem přidal povídání z 35 dní trvajícího dvoumužného vandru po severním Finsku a Norsku: Finsko/Norsko 2015: Zkrocená tajga neboli dva muži ve srubu Další články budou následovat.


  [28. 1. 2015]

  Přidal jsem report ze zimního přechodu Hardangerviddy: Zmrzlým perem: Zimní přechod náhorní plošiny Hardangervidda.


  [7. 11. 2014]

  Přidal jsem fotky z vandru podzimní Malou fatrou.


  [20. 10. 2014]

  Konečně jsem zkompletoval fotky a líčení z Grónska: Grónsko 2014: Výprava k jezeru Tasersiaq aneb 25 dní v pustině.


  [27. 8. 2014]

  Jsme zpět v ČR, výprava do Grónska byla úspěšná, fotky a líčení dáváme dohromady, více informací je zatím zde: http://gronsko2014.jednacesta.cz.


  [6. 7. 2014]

  Přidal jsem fotky a report z výšlapu na Piz Bernina (4,049 m) - českým stylem na alpský vrchol .


  [18. 6. 2014]

  Přidal jsem fotky z vandru Šumavou.


  [15. 5. 2014]

  Přidal jsem fotky z přechodu Jizerek a Krkonoš.


  [4. 2. 2014]

  Přidal jsem fotky ze zimního vandru přes vojenský výcvikový prostor Jince (Brdy).


  [24. 1. 2014]

  Ve fotogalerii z vandrů přibylo pár věcí: Javorníky - leden 2014 a Brdy - Leden 2014 - Bleskovka.


  [11. 12. 2013]

  Přidal jsem fotky a report z odpočinkového zimního vandru přes Jizerky.


  [17. 10. 2013]

  Konečně jsem zkompletoval líčení a fotky z Urho Kekkonen 2013 - vandr podzimní finskou tajgou. Byl to nejhezčí vandr mého života:)


  [21. 4. 2013]

  Soarss mi dodala report z jejich cyklovejletu po španělským ostrově Menorca: Menorcou na kolech Je tam i pár fotek, tak to omrkněte.


  [21. 3. 2013]

  Odemykám report ze zimního přechodu Slavkovského lesa: Zimní přechod Slavkovského lesa - příběh tří kamarádů: Vysoký, Hubený a Studený a zároveň přidávám spřízněnou fotogalerii.


  [6. 3. 2013]

  Dopsal jsem líčení z vandru hlubokou stopou: Zimní vandr přes Lužické hory - hlubokou stopou.


  [29. 11. 2012]

  Přidal jsem pár fotek z vandru po Rychlebskejch horách a Polsku: Rychlebské hory a Polsko.


  [24. 10. 2012]

  Přidal jsem pár fotek z Maroka: Maroko 2012 - Na turistu.


  [19. 8. 2012]

  Přidal jsem pár fotek do fotogalerie Alpy - Pitztal 2012.


  [2. 8. 2012]

  Dopsal jsem stručný report o Lezeckém zájezdu do Frankenjury.


  [17. 7. 2012]

  Přidal jsem článek o tom Jak jsem Barbuchu vyvezl na Súlov a zároveň zejtra razíme do Jury drtit v dešti 5tky!! Jo a beru foťák, takže něco přibude...


  [23. 4. 2012]

  Přidal jsem článek o Lezecké výpravě do jižní Francie a zároveň pár fotek z téže akce.


  [14. 3. 2012]

  Přidal jsem Joskův deník z výstupu na Mera Peak v Himalájích roku 2009.


  [4. 3. 2012]

  Přidal jsem pár fotek ze zasněžených Krkonoš


  [13. 2. 2012]

  Špicberky 2008 - výprava do arktické pustiny, aneb 14 dní divočinou s hladem v zádech - po čtyřech letech jsem přidal líčení z cesty po Špicberkách z roku 2008.


  [1. 2. 2012]

  Deník z výpravy do rumunského pohoří Apuseni roku 2003 - přidán prastarý deník z putování Rumunskem.


  [29. 1. 2012]

  Zimní bivak v Jizerkách - zahrabat se do sněhu


  [30. 10. 2011]

  Vandr Střela 2011 (Silver River) - další návštěva divoké řeky Střely.


  [28. 10. 2011]

  Klimakterium 2011 - 4denní pochod přes slovenské pohoří Vihorlat.


  [30. 9. 2011]

  Maroko 2011 - 14ti denní lezecko-poznávací vejlet do Maroka.


  [21. 8. 2011]

  Kungsleden - 450km napříč Laponskem daleko za polární kruh.


  [17. 2. 2011]

  Krušnohora 2011 - Krušnohorské mlžné trápení bylo pouze pro silné povahy s kladným vztahem ke slivovici...


  [29. 1. 2011]

  Vandr Brdy - leden 2011 - zimní víkendovej vandr z hospody U Paviána na kemp Swamp.


  [24. 10. 2010]

  Jizerky na podzim 2010 - Fotky z víkendový štreky Hospoda u Kozy - Hejnice.


  [19. 7. 2010]

  Alpy 2010 - Silvretta - 15 fotek z Alp.


  [8. 7. 2010]

  Nízké Tatry 2010 - Pár fotek z Nízkých Tater - přechod hlavního hřebene.


  [17. 1. 2010]

  Zimní přechod části Beskyd - 8 neohrožených polárníků vedených velkým Rykatánem... nezapadli!.


  [17. 12. 2009]

  England 2009 - Fotky z anglie - kvůli práci nebylo moc času na focení, tak jenom pár obrázků z národního parku Dartmoor a z Plymouthu (město za hranicí)...


  [18. 7. 2009]

  Alpy 2009 - Bernina gruppe - Pár dní v Alpách na hracicích Itálie a Švýcarska, bylo zrovna pěkný počasí na vylezení několika kopců...


  [23. 12. 2008]

  Zima na Islandu - Po 10ti denním putování Islandem jsme zjistili, že v zimě je tu opravdu zima a vítr opravdu fouká... Za to tu nepotkáte turistu - možná proto, že slunce vychází na 4-5 hodin děnně (přičemž je stejně většinou zataženo)...


  [4. 8. 2008]

  Svalbard 2008 - Heroický přechod části Špicberk v 5ti lidech plný potu, krve, deště a ledového větru... no vlastně až na odsunutí odletu o den to bylo bez zádrhelů..


  [28. 6. 2008]

  Roháče 2008 - jeden z tréningových treků přípravy na Špicberky..


  [31. 5. 2008]

  Krkonoše 2008 - 2 denní vejlet do Krkonoš.


  [1. 5. 2008]

  Střela 2008 (Silver River) - víkendový vandr kol divoké řeky Střely.


  [12. 2. 2008]

  Zimní vandr po Jeseníkách - Právě jsem se vrátil z Hradu.. eee, z vlaku, no prostě zimní přechod Jeseník úspěšně zakončen...


  [2. 11. 2007]

  Vandr T. O. Divizna 2007 - Jeden ze skvělejch vandrů na Divizně.


  [27. 7. 2007]

  Alpy 2007 - výstup na Grossvenediger (3666 m.n.m)


  [2. 8. 2007]

  Alpy 2007 - Ortler - Par vejletu do alp a tudiz neco kycovitych fotek zde...


  [12. 7. 2006]

  Skotsko - Paradni zem, supr dest, supr priroda, supr lidi a paradni pivo...


  [11. 2. 2006]

  Sherpalimit 2006 - První a zatím zároveň poslední ročník extrémního treku Sherpalimit.


  12. 6. 2005

  Vandr Beskydy - léto 2005 - Z Rožnova pod Radhoštěm po Česko-Slovenskejch hranicích na Lysou horu...


  22. 1. 2005

  Zimní vandr přes Labské pískovce - lednový pochod z Děčína do Jetřichovic a Chřibský.


  13. 11. 2004

  Děčínský sněžník 2004 - Zimní vandr - z Děčína přes Ostrov na Děčínský Sněžník.


  27. 9. 2004

  Rumunsko - Retezat - dneska sem se vratil z Rumunska z Retezatu, takze pridano par fotek...


  15. 8. 2003

  Roháče 2003 - s Pandou, Barbuchou a Joskou v Západních Tatrách.


  24. 7. 2003

  Rumunsko 2003 - další trek po Rumunsku.


  23. 8. 2002

  Rumunsko - Apuseni 2002 - 14ti denní vejlet do rumunského pohoříčka Apuseni.